Trwa ładowanie...

Do naszych domów przyjdą ankieterzy. Będą pytać o poruszanie się po mieście

Wkrótce start Warszawskich Badań Ruchu 2015

Do naszych domów przyjdą ankieterzy. Będą pytać o poruszanie się po mieście
d2wa84w
d2wa84w

W przyszłym tygodniu, od 8 kwietnia rozpoczną się badania ankietowe oraz pomiary ruchu pojazdów i liczby pasażerów komunikacji miejskiej.- Warszawskie Badanie Ruchu będzie pierwszym od 10 lat tak kompleksowym badaniem zachowań komunikacyjnych mieszkańców Warszawy - informuje Zarząd Dróg Miejskich .

WBR 2015 ruszy 8 kwietnia, zakończy się 27 czerwca. Przez ten czas ankieterzy będą zabierać informacje o sposobach podróżowania po mieście przez warszawiaków oraz dane o ruchu pojazdów (z uwzględnieniem podziału na rowery, motocykle, samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, autobusy). Wcześniejsze, podobne badania były prowadzone w Warszawie w latach 1969, 1980, 1993, 1998 i 2005. ****

Na tej podstawie, z wykorzystaniem danych z innych badań (m.in. o podróżach mieszkańców województwa oraz ruchu na pozawarszawskich odcinkach dróg krajowych i wojewódzkich) zbudowany zostanie tzw. komputerowy model ruchu dla obszaru całej aglomeracji warszawskiej. Obecnie używany wykorzystuje dane zebrane 10 lat temu.

Za pomocą nowego modelu będzie można np. sprawdzić jak będą wykorzystywane planowane drogi lub linie tramwajowe, jakie ich trasy będą najlepsze, jak dana inwestycja wpłynie na czasy podróżowania, ruch na innych ulicach i liczbę pasażerów w innych środkach komunikacji. Model pokaże też gdzie pojadą kierowcy po zamknięciu jakiejś drogi na czas remontu i którędy można poprowadzić objazdy. Pozwoli też na ocenę, czy nowe inwestycje komunikacyjne spełniły swoje zadania bo można na jego podstawie zbadać, jak są wykorzystywane nowe trasy ale również daje możliwość sprawdzenia, jak rozkładałby się ruch drogowy gdyby takiej inwestycji nie było. Po raz pierwszy przygotowany będzie także model ruchu rowerowego.

d2wa84w

Najistotniejszą częścią WBR 2015 będą badania ankietowe mieszkańców Warszawy prowadzone w losowo wybranych gospodarstwach domowych. Badacze przepytają 17 tys. osób, zarówno dorosłych, młodzież, jak i dzieci (od 6 roku życia).

Ankieterzy wypełnią z mieszkańcami „dzienniczek podróży” i zapytają o to, jak poruszali się po mieście w dniu poprzedzającym wywiad (lub w czwartek w przypadku wywiadów prowadzonych w soboty). Badanie jest dobrowolne i anonimowe, respondenci będą pytani m.in. o liczbę podróży w ciągu doby, cel podróży, powód podróży, czas trwania, sposób podróżowania. W tego typu badaniu szczególnie ważne jest dokładne podanie czasu podróży i miejsca docelowego, bo im dokładniejsze będą zebrane informacje, tym lepszy będzie zbudowany model ruchu.

Badanie przeprowadzą ankieterzy z instytutu badawczego PBS Sp. z o.o. posiadający identyfikatory ze zdjęciem oraz list podpisany przez dyrektora Biura Drogownictwa i Komunikacji Urzędu m.st. Warszawy. W razie wątpliwości, tożsamość ankieterów będzie można potwierdzić w Miejskim Centrum Kontaktu, dzwoniąc pod numer 19 115.

Drugą częścią WBR jest pomiar ruchu drogowego czyli liczby poruszających się pojazdów.

d2wa84w

Pomiary będą prowadzone od wtorku do czwartku, pojazdy będą liczone w ponad 200 punktach na granicy aglomeracji, na granicy Warszawy, w centrum miasta, na ulicach przecinających średnicową linię kolejową od Piastowa do Halinowa i na mostach. Poza tym badacze policzą pasażerów w metrze, tramwajach, autobusach i pociągach SKM, WKD oraz Kolei Mazowieckich - łącznie w 130 punktach zlokalizowanych podobnie jak na drogach, a także pasażerów pociągów dalekobieżnych na Dworcach Wschodnim, Centralnym i Zachodnim. Kolejnym elementem WBR będą badania ankietowe pasażerów autobusów komunikacji regionalnej i ruchu pojazdów ciężarowych.

Z badań i pomiarów zostaną wyłączone okresy długich weekendów majowego i czerwcowego oraz pisemnych matur z polskiego, angielskiego i matematyki. WBR zakończy się 27 czerwca, wyniki zostaną opublikowane w listopadzie, a nowy, lepszy model ruchu gotowy do końca maja 2016 roku.

d2wa84w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wa84w