Trwa ładowanie...

Donald Tusk w Warszawie. Publikujemy mapę demonstracji

"Mamy butelki z benzyną i kamienie”

Donald Tusk w Warszawie. Publikujemy mapę demonstracji
d38waia
d38waia

*Około godziny 10.30 na Dworcu Centralnym w Warszawie pojawi się Donald Tusk. Szef Rady Europejskiej przyjedzie pociągiem z Gdańska, by stawić się przed prokuraturą. Zwolennicy i przeciwnicy Tuska szykują demonstracje. Będą wzmożone kontrole policji. *

Przyjazd szefa Rady Europejskiej wzbudza duże emocje. Aby ułatwić komunikację, stworzyliśmy specjalną mapę demonstracji, które odbędą się w stolicy związku z jego wizytą.

Jak pisaliśmy w WawaLove.pl, organnizatorzy strony "Chodźmy z Tuskiem" utworzyli wydarzenie pod hasłem "Powitajmy Donalda Tuska na Centralnym!". "PiS zrobił Donaldowi Tuskowi prezent na 60 urodziny i postanowił złożyć mu życzenia, ale miejsce wybrał nie najlepsze - w prokuraturze. My chcemy zaśpiewać 'Sto lat' jak tylko przyjedzie na Dworzec Centralny. Dlatego spotkajmy się 19 kwietnia, na peronie 3 o 10:20" - czytamy w opisie wydarzenia. W powitaniu Tuska udział do tej pory zadeklarowało prawie czterysta osób. Ponad tysiąc wyraziło zainteresowanie.

d38waia

Tuska powitają również posłowie PO. W rozmowie z WawaLove.pl poseł PO Rafał Trzaskowski przyznaje: - Pewnie przyjedziemy, ale nie pod banerem Platformy. Myślę, że będzie nas sporo. Poseł PO potwierdził też, że Tusk bezpośrednio z dworca uda się do stołecznej prokuratury. Poseł Jacek Protasiewicz zapowiadał, że manifestujący będą towarzyszyć Donaldowi Tuskowi w drodze na Nowowiejską, a potem organizują event przy prokuraturze.

O udział w wydarzeniu zaapelowała w czwartek na swoim profilu na Facebooku aktorka Krystyna Janda. "Niektórzy chcą mu odebrać prawo do występowania pod biało-czerwoną flagą. Byłoby dobrze, gdybyśmy go przywitali wszyscy tego dnia, zamanifestowali jedność z Europą, solidarność z Europą, w tym trudnym momencie i poparli Polaka, któremu udało zdobyć jedno z najwyższych stanowisk w Unii Europejskiej" - podkreśla Janda w niespełna minutowym nagraniu.

O pierwszeństwo w organizacji wiecu popracia dla szefa Rady Europejskiej kłóci się Stowarzyszenie TAMA i Komitet Obrony Demokracji Mazowsze. KOD planuje demonstrację przed budynkiem Wojskowej Prokuratury Garnizonowej przy ul. Nowowiejskiej 26b. TAMA twierdzi, że "zgromadzenie publiczne poparcia dla Przewodniczącego UE Donalda Tuska zgłosili już 30 marca” i po jego przyjeździe zajmą miejsce na południowym chodniku, a KOD 30 metrów dalej, od strony ul. Krzywickiego.

Kajdanki i szubienica

Jednak nie wszyscy są przychylni byłemu premierowi. Korespondent TVP Info Cezary Gmyz zaprasza na konkurencyjne wydarzenie, które utworzył w mediach społecznościowych. Akcja dziennikarza nosi nazwę "Powitajmy Tuska tak jak na to zasługuje" i gromadzi coraz więcej chętnych. „Powitanie dla Tuska? Kajdanki i szubienica”, "Mamy butelki z benzyną i kamienie” – komentują internauci.

d38waia

W nazwie wydarzenia Gmyza jest sugestia, by przywitać Tuska "tak jak na to zasługuje". A na co były polski premier zasługuje zdaniem dziennikarza? "(…) trwanie tego rządu jest dla Polski szkodliwe. Poważnie się zastanawiam, czy skoro nie można zmienić większości sejmowej, nie powinno dojść do puczu w samej Platformie" – pisał podczas rządów Tuska w Polsce Cezary Gmyz.

Na stołecznym dworcu pojawią się również członkowie Warszawskiego Klubu Gazety Polskiej, którzy „przywitają” „Króla Europy”.

Przyjdźmy jutro na Dworzec Centralny! Retweetujemy.

— Gazeta Polska (@GPtygodnik)

d38waia

Huczne powitanie Tuska w Warszawie komentuje również posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz. "Na powitanie przedstawiciela niemiecko-maltańskiego w Radzie Europejskiej Donalda Tuska, który 19 kwietnia przybędzie Lufthansą na przesłuchanie przez polską prokuraturę w sprawie utrudniania śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej, nie zapomnijcie jego fani zabrać flagi unijnej, niemieckiej i maltańskiej” – napisała.* *

Będzie więcej policji

Aby dowiedzieć się, jak miasto zamierza zabezpieczyć demonstracje, skontaktowaliśmy się z PKP. Aleksandra Grzelak z wydziału prasowego PKP powiedziała WawaLove.pl: - Do PKP S.A. nie wpłynęło żadne oficjalne zawiadomienie o planach organizacji demonstracji lub jakiegokolwiek innego zgromadzenia publicznego. Informacje w sprawie możliwości takiego wydarzenia otrzymaliśmy za pomocą nieformalnych kanałów, np. śledząc media społecznościowe. Niemniej, mając na uwadze sprawne funkcjonowanie dworca i komfort pasażerów, wystąpiliśmy w piątek do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m. st. Warszawy o wsparcie służb na terenie dworca.

Rzecznik dodała, że na terenie dworca Warszawa Centralna będą wzmocnione siły i środki Policji oraz Straży Ochrony Kolei.

WawaLove.pl zapytała stołeczną policję jak i czy zamierzają zadbać o bezpieczeństwo demonstrantów i samego Donalda Tuska. Na razie nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

d38waia

Przesłuchania w sprawie współpracy z FSB

Przesłuchanie Tuska dotyczy śledztwa przeciwko byłym szefom SKW o podjęcie bez zgody władz współpracy z rosyjskim FSB. Pierwotnie prokuratura planowała przesłuchać Tuska 15 marca. Były premier nie mógł jednak wówczas stawić się ze względu na udział w sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Przedmiotem postępowania jest "przekroczenie uprawnień przez członków kierownictwa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez wymaganej zgody Prezesa Rady Ministrów", co stanowi przestępstwo przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego. Grozi za to do trzech lat więzienia.

źródło: wp.pl

d38waia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38waia