Trwa ładowanie...

Druzgocący raport „Financial Times"

Warszawa daleko za innymi miastami

Share
Druzgocący raport „Financial Times"
d492rwz

„Financial Times” ogłosił raport „European Cities and Regions of the Future 2014/15”, oceniający europejskie miasta pod względem bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Syntetyczna ocena jest oparta o 5 wskaźników: potencjału ekonomicznego, kapitału ludzkiego, efektywności kosztowej, infrastruktury i przyjazności dla biznesu.

Łatwo zauważyć, że Warszawy nie ma wśród pierwszych 25 miejsc rankingu (dalsze nie są publikowane), a w kategorii 10 najlepszych miast Europy Wschodniej... tż jej nie ma. Wśród miast Europy Wschodniej najlepszy jest Budapeszt, a stolicę wyprzedzają m. in. Wrocław, Katowice i Poznań.

W kilkudziesięciu podkategoriach, wyodrębnionych ze względu na wielkość miasta i poszczególne wskaźniki, stolica pojawia się tylko dwa razy. Na 6. miejscu wśród dużych miast przyjaznych dla biznesu oraz na 10. miejscu wśród dużych miast ocenianych pod względem efektywności kosztowej, jednak i tutaj Warszawę wyprzedzają m. in. Praga i Budapeszt.

d492rwz

Warszawy nie ma również w czołówce dodatkowej kategorii - strategii promocji inwestycji, nawet wśród miast Europy Wschodniej, gdzie w pierwszej dziesiątce znajdują się Katowice, Wrocław, Poznań, Łódź, Lublin i Kraków.

„To jest prawdziwa ocena dokonań dwóch kadencji Hanny Gronkiewicz Waltz. Warto znać takie raporty, by wiedzieć, w jakim miejscu jesteśmy i ile jeszcze mamy do zrobienia” - komentuje Maciej Białecki z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej.

Cały raport „Financial Times” (PDF) znajdziecie TUTAJ .

d492rwz

Podziel się opinią

Share
d492rwz
d492rwz