Trwa ładowanie...
d3erly6

Dwa niemieckie pojazdy z okresu II wojny światowej wydobyte z dna Pilicy

Przedsięwzięcie było możliwe dzięki Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dwa niemieckie pojazdy z okresu II wojny światowej wydobyte z dna Pilicy
d3erly6

Chodzi o transporter opancerzony Sd.Kfz. 250 oraz ciągnik artyleryjski Sd. Kfz. 7, które należały do 25 Dywizji Pancernej. Co ciekawe, ugrzęzły one w Pilicy, podczas próby przekroczenia rzeki we wsi Górki (w powiecie białobrzeskim). Stało się tak m.in. z powodu niskiej temperatury, gdyż całe zdarzenie miało miejsce w styczniu 1945 roku.

Badacze ustalili, że z samych pojazdów przed ich porzuceniem w rzece, zostało zabrane uzbrojenie. W ciągniku Niemcy zdetonowali jeszcze ładunek wybuchowy. Wiadomym było, iż przez kilka pierwszych lat po wojnie pojazdy były widoczne z perspektywy brzegu. Jednak z upływem czasu rzeka wchłonęła transporter i ciągnik artyleryjski. Po ich wydostaniu okazało się, że we wnętrzu znajdują się np. części zapasowe, narzędzia oraz wyposażenie załogi.

Ogromnym zaskoczeniem był fakt, iż wiele z nich po dziś dzień przetrwało w doskonałym stanie. Jednak największe zdziwienie wzbudza odnaleziona w jednym z pojazdów laska góralska z napisem "Zakopane". Do tego nietypowego znaleziska dotarła grupa pasjonatów, z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST. Prace były prowadzone w dniach 8-10 października br. Oba pojazdy zostały teraz przekazane Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej w Chrcynnie, gdzie przejdą gruntowną modernizację .

d3erly6

Przeczytajcie też: Historyczne pastorały pojawią się przy ulicy Królewskiej

Podziel się
Podziel się
Podziel się
Podziel się
Podziel się
d3erly6

Podziel się opinią

Share

d3erly6

d3erly6