Trwa ładowanie...
d1bx0zf

Dzięki ustawie reprywatyzacyjnej uda się odblokować ponad 5 tys. lokali

Łącznie, z ośmiu dzielnic uda się odblokować 5324 lokale mieszkalne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzięki ustawie reprywatyzacyjnej uda się odblokować ponad 5 tys. lokali
d1bx0zf

Dzięki małej ustawie reprywatyzacyjnej ponad 12 tys. lokatorów mieszkających w ponad 5 tys. mieszkań w ośmiu dzielnicach będzie mogło żyć bez obawy o utratę lokum w wyniku reprywatyzacji - poinformował we wtorek wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak.

W minionym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą gruntów warszawskich. Nowe regulacje mają rozwiązać problem nieruchomości objętych tzw. dekretem Bieruta z 1945 r.

- W przypadku małej ustawy reprywatyzacyjnej mamy sprawdzone osiem dzielnic. Z tych ośmiu dzielnic uda się odblokować łącznie 5324 lokale mieszkalne, które obecnie zamieszkuje 12 tys. 244 lokatorów - mówił Jóźwiak podczas wtorkowej konferencji prasowej.

d1bx0zf

Dodał, że dane te nie uwzględniają dzielnicy Wola. - W tej chwili dla tej dzielnicy prowadzona jest analiza - zaznaczył.

Echo małej ustawy reprywatyzacyjnej

- Dzięki małej ustawie reprywatyzacyjnej, dzięki zapisanemu modelowi wygaszenia roszczeń ci lokatorzy wkrótce będą mogli spokojnie mieszkać, spokojnie żyć w swoich mieszkaniach bez obawy o ich utratę w wyniku reprywatyzacji - podkreślił.

Jóźwiak mówił ponadto, że miasto, by pomagać osobom, które do tej pory zostali objęci procesem reprywatyzacji, od wielu lat prowadzi aktywną pomoc.

d1bx0zf

Wtórował mu wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, który wskazał, że "to Hanna Gronkiewicz-Waltz jako pierwszy prezydent Warszawy rozpoczęła możliwość udzielania pomocy mieszkaniowej osobom z takich budynków".

Pomoc mieszkańcom

Wskazał, że pomoc polega m.in. na zwolnieniu z kryteriów obowiązujących rodziny przy staraniu się o mieszkania komunalne. -Ta pomoc jest również udzielana dzięki temu, że miasto prowadzi bardzo aktywną politykę remontów pustostanów oraz budowy nowych obiektów mieszkaniowych - mówił Olszewski.

Uchwalona przez Sejm ubiegłej kadencji ustawa - nowelizująca przepisy o gospodarce nieruchomościami oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy - jest próbą uporządkowania wieloletnich problemów i sporów prawnych dotyczących stołecznych gruntów. Jej celem jest likwidacja patologii związanych z nieuregulowaniem własnościowym nieruchomości - chodzi m.in. o handel roszczeniami. W procederze tym różne podmioty skupują od byłych właścicieli roszczenia do nieruchomości, przejmują grunty, a następnie zarabiają na ich sprzedaży po znacznie wyższych cenach rynkowych.

d1bx0zf

Źródło:(PAP)

Przeczytaj też: Strażnicy miejscy zaopiekowali się papugą „podróżniczką”

d1bx0zf

Podziel się opinią

Share
d1bx0zf
d1bx0zf