Trwa ładowanie...

Dzień Flagi RP: Jak i kiedy wieszać flagę? Co symbolizuje? Kiedy powstała?

Jednocześnie 2 maja to Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to święto ustanowione w 2002 r. przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.

Share
Dzień Flagi RP: Jak i kiedy wieszać flagę? Co symbolizuje? Kiedy powstała?
d3gg2ig

W poniedziałek przypada Dzień Flagi RP. Obchodzimy go od 2004 roku. Jednocześnie 2 maja to Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Jest to święto ustanowione w 2002 r. przez Senat w uznaniu wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości.

- Wywieszona polska flaga zawsze musi być czysta, wyprasowana i zadbana. Nigdy nie powinna dotykać podłoża, nie można na niej umieszczać napisów, rysunków czy znaków - mówi Kamila Lutek z Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

- Flaga w takiej formie, w jakiej ją znamy dzisiaj, pojawiła się dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Owszem wcześniej przez cały XIX w. występowały te dwie barwy na kokardach narodowych, natomiast dopiero ustawa Sejmu Ustawodawczego z sierpnia 1919 r. określiła jak ma wyglądać polska flaga - powiedziała Kamila Lutek.

Barwy narodowe nawiązują do kolorystyki godła państwowego: biel odzwierciedla orła białego, czerwień - pole tarczy herbowej. Odcień koloru czerwonego na fladze się zmieniał. Początkowo Minister Spraw Wojskowych w 1921 roku określił kolor czerwony jako karmazyn, natomiast w 1927 r. zmieniono ten odcień na cynober, który obowiązywał aż do 1980 r. Obecnie odcień czerwieni jest znów zbliżona do karmazynu.

d3gg2ig

- Oficjalnie za flagę państwową uważa się prostokątny biało-czerwony płat tkaniny , wiszący na maszcie - dodała Lutek. Flaga na maszcie powinna powiewać swobodnie, nie powinna być owiniętavwokół niego.

Dwa oblicza flagi państwowej

Obowiązują dwa warianty flagi państwowej: biało-czerwona oraz biało-czerwona z orłem w koronie umieszczonym pośrodku na białym pasie. Flaga z godłem nie powinna być jednak używana przez obywateli, przysługuje natomiast placówkom dyplomatycznym, lotniskom, samolotom cywilnym, misjom polskim za granicą oraz statkom handlowym.

- Flaga zawsze musi być czysta, wyprasowana, zadbana. Umieszczona na maszcie czy gdziekolwiek indziej, nie powinna dotykać podłoża, bo to też jest w pewien sposób znieważenia tej flagi - przypomniała.

Jeżeli flaga ulegnie zniszczeniu, kolory są wypłowiałe, powinno się ją zamienić na nową, a starą w godny sposób zniszczyć. "Oczywiście nie możemy takiej flagi w całości wyrzucić do śmietnika, tylko należy wtedy barwy białą i czerwoną od siebie oddzielić i dopiero można już takie oddzielone barwy zniszczyć" - podkreśliła Lutek. Podobnie jest z flagami papierowymi, których używają np. dzieci
podczas świąt narodowych. One także powinny zostanie pocięte i dopiero zniszczone.

d3gg2ig

Jak poprawnie wieszać flagę?

Lutek przypomniała, że w przypadku flagi umieszczonej pionowo kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie dla osoby patrzącej od frontu, natomiast jeżeli jest to flaga umieszczona na drzewcu, to biały kolor powinien znajdować się bliżej drzewca.

Jak podkreśliła, na polskiej fladze nie powinno umieszczać się jakichkolwiek napisów, rysunków, znaków, liter czy obrazków. Często jednak np. kibicie piłkarscy czy partie polityczne przywłaszczają sobie flagę, umieszczając na niej różne swoje hasła.

- Wszystkie partie polityczne tę flagę sobie przywłaszczają, troszeczkę nadmiernie jej używając. I nawet niektórzy nasi politycy nie zdają sobie z tego sprawy, że na tej fladze nie powinno się umieszczać napisów, bo to podlega już karze - oceniła.

Kiedy wywieszać flagę?

- Flagi możemy wywieszać nie tylko podczas świąt państwowych, Dnia Flagi, ale również wówczas, kiedy chcemy uczcić ważne wydarzenia naszego życia prywatnego, czy społecznego. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby flagę wywieszać np. z okazji meczu reprezentacji narodowej. Należy jednak pamiętać, że trzeba tę flagę umieścić w czystej postaci, że nie mogą jej towarzyszyć żadne napisy czy nalepki - dodała.

d3gg2ig

Przypomniała, że za znieważenie flagi i innych symboli narodowych grożą kary. Art. 137 Kk. mówi, że "kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

Źródło: (PAP)

d3gg2ig
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gg2ig
d3gg2ig