Trwa ładowanie...

Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim

Po raz pierwszy zobaczymy Galerię Malarstwa Polskiego

Share
Dzień Otwarty w Pałacu Prezydenckim
d184x6d

W najbliższą niedzielę w godzinach 10.00 – 16.00 będzie można zwiedzić Pałac Prezydencki.* Po raz pierwszy będzie można obejrzeć prezentowaną we wnętrzach Pałacu Galerię Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie*. Ekspozycja nawiązuje do historii naszego kraju od Tadeusza Kościuszki aż do czasów Solidarności, przedstawia piękno polskich krajobrazów, tradycje i obyczaje - czytamy na stronie prezydenta.

Pałac Prezydencki można zwiedzać jutro,* w niedzielę 8 lutego 2015 r. od godz. 10.00 do 16.00.*Wejście będzie możliwe przez Biuro Przepustek, od strony pomnika Mickiewicza. Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem. Podczas zwiedzania będzie można robić pamiątkowe zdjęcia. Pałac Prezydencki zostanie otwarty o godz. 10.00. Ostatnia osoba wejdzie o godz. 16.00.

Obrazy można będzie oglądać w reprezentacyjnych salach Pałacu Prezydenckiego na pierwszym piętrze, a także w sali przy Okrągłym Stole (prace pochodzące z lat 80. XX w. nawiązujące do procesów ustrojowych tamtego czasu) oraz w Sieni, gdzie eksponowane są obrazy Józefa Czapskiego. Także w Sieni prezentowany jest portret Czapskiego autorstwa Jana Lebensteina.

d184x6d

Na klatce schodowej będzie można podziwiać wielkoformatowe obrazy przedstawiające sceny z życia Tadeusza Kościuszki, autorstwa Michała Stachowicza. W Antyszambrze prezentowane są krajobrazy pędzla Józefa Chełmońskiego i Adama Chmielowskiego, w Sali Kolumnowej - przedstawienia Pytii i Polonii Jacka Malczewskiego. W Sali Obrazowej eksponowane są między innymi dzieła Aleksandra Gierymskiego, Stanisława Witkiewicza i Włodzimierza Tetmajera.

Galeria Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie to kolejna odsłona realizowanej od kilku lat koncepcji Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego prezentowania w przestrzeni Pałacu Prezydenckiego największych dzieł polskiej sztuki.

Miłośnicy malarstwa będą mogli także zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego - 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry tego wielkiego artysty. Ponadto będzie można zobaczyć miejsca, w których prezydent przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami, wręcza odznaczenia państwowe, nominacje. Dla zwiedzających zostaną udostępnione m. in. miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - Sala Kolumnowa, Sala Obrazowa, Sala Chorągwiana.

d184x6d

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d184x6d
d184x6d