Trwa ładowanie...
30-08-2017 13:15

Dzień solidarności z uchodźcami [GALERIA]

Dzień solidarności z uchodźcami [GALERIA]
d3jkkvd
d3jkkvd

Na pl. Defilad w Warszawie odbyła się manifestacja pod hasłem "Polska przeciwko rasizmowi i przemocy", podczas której zbierane są podpisy pod apelem nawołującym do przeciwstawiania się przemocy. To element obchodzonego w sobotę Dnia Solidarności z Uchodźcami.

W całym kraju odbywały się spotkania, akcje społeczne, happeningi, pokazy filmów i koncerty. Uczestnicy manifestacji przed PKiN, która zgromadziła kilkaset osób, trzymają transparenty z hasłami: "Uchodźcy mile widziani, nie dla rasizmu", "Każdy inny, wszyscy równi", "Biała Polska tylko zimą".

- Od roku przyzwolenie na przemoc w Polsce narasta. Przyczynami tego są populistyczne wypowiedzi niektórych polityków, które odczłowieczają uchodźców. Drugą przyczyną jest działalność organizacji, które świadomie promują przemoc nawiązując do przedwojennych faszystowskich tradycji. Ta tendencja będzie się nasilać, jeśli się jej nie przeciwstawimy - podkreśliła Agata Diduszko-Zyglewska z inicjatywy "Chlebem i Solą", która współorganizuje sobotnią manifestację.

Rośnie liczba spraw z pobudek rasistowskich lub ksenofobicznych

Organizatorzy manifestacji przywołali najnowsze dane Prokuratury Krajowej, z których wynika, że rośnie liczba spraw z pobudek rasistowskich lub ksenofobicznych. 10 lat temu prokuratury prowadziły ich kilkadziesiąt; w 2015 r. liczba ta przekroczyła 1,5 tys. Wykrywalność tych przestępstw utrzymuje się na ok. 20 proc. poziomie - informowali w kwietniu w Sejmie przedstawiciele Prokuratury Krajowej.

Apel przeciw rasizmowi i przemocy

Apel nawołujący do aktywnego przeciwstawiania się rasizmowi i przemocy podpisało już ponad 200 instytucji i organizacji. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in.: Urząd m.st. Warszawy, teatry (m.in. Teatr Powszechny im. Zygmunta Hubnera w Warszawie), muzea (m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN), Instytut Spraw Publicznych, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.

Źródło: (PAP)

d3jkkvd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jkkvd