Trwa ładowanie...

Dzień Strażaka. Ochotnicy i Zawodowi świętują oddzielnie

W piątek w Międzynarodowy Dzień Strażaka Ochotnicza Straż Pożarna świętowała na placu Zamkowym. Z kolei w sobotę Państwowa Straż Pożarna będzie świętować na placu Piłsudskiego. Zdzisław Sipiera OSP nie pozwolił świętować na pl. Piłsudskiego.

Dzień Strażaka. Ochotnicy i Zawodowi świętują oddzielnieŹródło: Agencja Gazeta, fot: Adam Stępień
d45lsyu

4 maja w dniu świętego Floriana na placu Zamkowym OSP zorganizowało własną imprezę. Świętowanie rozpoczęło się od pielgrzymki z remizy przy ul. Marcinkowskiego do katedry przy ul. Floriańskiej, gdzie znajduje się relikwia świętego Floriana. Następnie na placu Zamkowym odbyły się występy mażoretek i pokazy tresury psów strażackich.

Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Adam Stępień

Wcześniej ochotnicy chcieli zorganizować Dzień Strażaka na placu Piłsudskiego, jednak plany pokrzyżował im wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Powodem odmowy miała być zaplanowane dzień później uroczystość Państwowej Straży Pożarnej. - 5 maja organizowane są uroczystości Państwowej Straży Pożarnej. Zostały zgłoszone wcześniej, a wymagają przygotowania placu - tłumaczyła "Gazecie Wyborczej” Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody.

Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Adam Stępień

Problem pojawił się już rok temu, gdy Państwowa Straż Pożarna nie zaprosiła Ochotniczej Straży Pożarnej na wspólne świętowanie. Ochotnicy tłumaczyli, że wspólne świętowanie było tradycją i byli zaskoczeni, gdy nie dostali zaproszenia. Z tego powodu też nie zdążyli zorganizować swojej imprezy. - Dla mnie to przejaw małostkowości ze strony władz państwowych. Uważam, że strażacy ochotnicy zasługują poprzez swoją pracę, służbę w najbardziej godnych miejscach obchodzić swoje święto - tłumaczył marszałek województwa i ochotnik Adam Struzik.

Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Adam Stępień

Na całą sytuację pod koniec marca zareagował Joachim Brudziński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Apelował do Komendanta Głównego PSP o zaproszenie Związku OSP RP i jego prezesa Waldemara Pawlaka na centralne obchody na placu Piłsudskiego.

d45lsyu

Portal "tvnwarszawa.pl" nieoficjalnie podaje, że przedstawiciele ochotników mają się pojawić na sobotniej uroczystości, mimo to własnej imprezy nie odwołali.

Centralne obchody Dnia Strażaka w sobotę rozpoczną się o godz. 12:00. Na placu Piłsudskiego pojawi się prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, gen. bryg. Leszek Suski i komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

d45lsyu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45lsyu