Trwa ładowanie...
d2jadhs

Dzień Strażaka. Ochotnicy i Zawodowi świętują oddzielnie

W piątek w Międzynarodowy Dzień Strażaka Ochotnicza Straż Pożarna świętowała na placu Zamkowym. Z kolei w sobotę Państwowa Straż Pożarna będzie świętować na placu Piłsudskiego. Zdzisław Sipiera OSP nie pozwolił świętować na pl. Piłsudskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzień Strażaka na placu Zamkowym
Dzień Strażaka na placu Zamkowym (Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień)
d2jadhs

4 maja w dniu świętego Floriana na placu Zamkowym OSP zorganizowało własną imprezę. Świętowanie rozpoczęło się od pielgrzymki z remizy przy ul. Marcinkowskiego do katedry przy ul. Floriańskiej, gdzie znajduje się relikwia świętego Floriana. Następnie na placu Zamkowym odbyły się występy mażoretek i pokazy tresury psów strażackich.

    Agencja Gazeta
(Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień)

Wcześniej ochotnicy chcieli zorganizować Dzień Strażaka na placu Piłsudskiego, jednak plany pokrzyżował im wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Powodem odmowy miała być zaplanowane dzień później uroczystość Państwowej Straży Pożarnej. - 5 maja organizowane są uroczystości Państwowej Straży Pożarnej. Zostały zgłoszone wcześniej, a wymagają przygotowania placu - tłumaczyła "Gazecie Wyborczej” Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody.

    Agencja Gazeta
(Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień)

Problem pojawił się już rok temu, gdy Państwowa Straż Pożarna nie zaprosiła Ochotniczej Straży Pożarnej na wspólne świętowanie. Ochotnicy tłumaczyli, że wspólne świętowanie było tradycją i byli zaskoczeni, gdy nie dostali zaproszenia. Z tego powodu też nie zdążyli zorganizować swojej imprezy. - Dla mnie to przejaw małostkowości ze strony władz państwowych. Uważam, że strażacy ochotnicy zasługują poprzez swoją pracę, służbę w najbardziej godnych miejscach obchodzić swoje święto - tłumaczył marszałek województwa i ochotnik Adam Struzik.

    Agencja Gazeta
(Agencja Gazeta, Fot: Adam Stępień)

Na całą sytuację pod koniec marca zareagował Joachim Brudziński, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Apelował do Komendanta Głównego PSP o zaproszenie Związku OSP RP i jego prezesa Waldemara Pawlaka na centralne obchody na placu Piłsudskiego.

d2jadhs

Portal "tvnwarszawa.pl" nieoficjalnie podaje, że przedstawiciele ochotników mają się pojawić na sobotniej uroczystości, mimo to własnej imprezy nie odwołali.

Centralne obchody Dnia Strażaka w sobotę rozpoczną się o godz. 12:00. Na placu Piłsudskiego pojawi się prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, gen. bryg. Leszek Suski i komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Przeczytaj też: Weekend majowy się skończył, a śmieci pozostały. Szymon Hołownia komentuje

d2jadhs

Podziel się opinią

Share
d2jadhs
d2jadhs