Trwa ładowanie...
dzilamh

Dziś Dzień Edukacji Narodowej. Co wiemy o warszawskich nauczycielach?

W Warszawie w zawodach związanych z edukacją pracuje prawie 80 tys. osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dziś Dzień Edukacji Narodowej. Co wiemy o warszawskich nauczycielach?
dzilamh

Dziś Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. W mazowieckim blisko 90 proc. nauczycieli w szkołach podstawowych to kobiety, a w przypadku przedszkoli to aż 98,8 proc.

Z deklaracji nauczycielek wynika, iż dla zdecydowanej większości z nich zawód związany jest z pielęgnowaną od dzieciństwa pasją. Początkujące nauczycielki deklarowały, że już jako małe dziewczynki "bawiły się w szkołę", a ich pasja rozwinęła się dzięki spotkanym na ich ścieżce edukacyjnej nauczycielom. Wśród motywów podjęcia pracy nauczycielki wymieniały przede wszystkim: miłość do dzieci, dobry kontakt z młodzieżą oraz chęć dzielenia się wiedzą. W przypadku mężczyzn o wyborze zawodu decyduje głównie przypadek.

W Warszawie w zawodach związanych z edukacją (dane z końca 2014 roku) pracowały 76804 osoby, o ponad 7 proc. więcej niż w roku 2013. Największy przyrost odnotowano w szkolnictwie podstawowym (12. proc). W szkolnictwie wyższym liczba nauczycieli systematycznie spada.

dzilamh

Liczba mężczyzn zależy od rodzaju szkoły. O ile w przedszkolach prawie 100 proc. osób to kobiety (w szkołach podstawowych to ponad 86 proc), tak na uczelniach wyższych ich odsetek wynosi już "tylko" 43,1.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w edukacji wyniosło według Warszawskiego Urzędu Statystycznego 4505,37 zł i było o 3,5 proc. wyższe w stosunku do 2013.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 roku, w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Przeczytajcie też: Katarzyna Nowak-Zawadzka z Warszawy "Nauczycielem Roku 2015"

dzilamh

Podziel się opinią

Share

dzilamh

dzilamh