Trwa ładowanie...

Dziś ostatni koncert w ramach Jazzu na Starówce

O 19:00 wystąpi Ernie Watts - jeden z najbardziej cenionych na świecie muzyków, legenda amerykańskiej sceny jazzowej. Słynny saksofonista występował m.in. z The Rolling Stones i Frankiem Zappą

Dziś ostatni koncert w ramach Jazzu na Starówce
d2nzwc7
d2nzwc7

Legenda amerykańskiej sceny jazzowej należy do najbardziej wszechstronnych i uznanych saksofonistów na świecie. W swojej ponad 40-letniej karierze zdobył dwukrotnie prestiżową nagrodę Grammy, występował w ponad 500 projektach muzycznych od Cannonballa Adderley`a począwszy, na Franku Zappie skończywszy. Współpracował z takimi sławami jazzu, jak: Jack DeJohnette, Kenny Barron, Jean-Luc Ponty, Jimmy Cobb, czy Marc Whitfield, pojawiał się też często w nagraniach i na koncertach The Rolling Stones. Krytycy podkreślają, iż sukces wielu wydawnictw fonograficznych takich sław, jak Charlie Haden, czy Pat Metheny jest także udziałem tego wszechstronnego saksofonisty. Ernie Watts wydał 18 autorskich albumów. Sukces nagrań Charliego Hadena (Quartet West)
, Herbiego Hancocka, Pata Metheny'ego jest także udziałem wszechstronnego saksofonisty.

XVIII Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jeden z najpopularniejszych i największych - pod względem ilości publiczności festiwal jazzowy w Polsce. Festiwal - wizytówka artystyczna stolicy oraz atrakcja turystyczna dla melomanów, turystów z Polski i zagranicy.

Przez 15 lat istnienia zgromadził imponujące pół miliona zróżnicowanej wiekowo publiczności. Jeden koncert festiwalowy przyciąga 3- 4 tysiące ludzi, a jedna edycja 40 tys. miłośników jazzu. To jeden z najdłuższych festiwali jazzowych w Europie, podczas którego, bezpłatnie publiczność ma okazję wysłuchać gwiazdy z Europy, USA i Polski. Festiwal od lat obecny jest w najważniejszych polskich mediach. Spot z festiwalu ukazał się w BBC World i CNN, TV Deutche Welle zrealizowała reportaż z festiwalu.

Atrakcyjność i popularność festiwalu to oryginalny program zróżnicowany stylistycznie. To także festiwal premier. Polska publiczność miała okazję po raz pierwszy na festiwalu usłyszeć gigantów ery swingu takich jak: Scott Hamilton, Duffy Jackson, Dr. Lonnie Smith. Po raz pierwszy w W-wie wystąpił - dwukrotnie - zawsze jako wydarzenie, kreator współczesnego jazzu Avishai Cohen. Tylko w ostatnich latach wystąpiły na festiwalu międzynarodowe gwiazdy jazzu jak m.in.:David Murray, Archie Sheep, Richard Galliano, Chico Freeman, Dino Saluzzi, Tony Lakatos, Kenny Wheeler, Caecilie Norby, Jasper Van Hof, Paul Brody, Bobo Stenson, Marilyn Mazur. Najwybitniejsi polscy artyści jak: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, legendarne zespoły The Quartet, String Connection prezentowali swoje premierowe projekty.

d2nzwc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nzwc7