Trwa ładowanie...

Elektrozamki: nowy system wypożyczania i zwrotu Veturilo

Jak będą działać?

Share
Elektrozamki: nowy system wypożyczania i zwrotu Veturilo
d34ci3q

Lokalizacje stacji rowerowych w kolejnych dzielnicach oraz przy obiektach komercyjnych to nie jedyna nowość jaka czeka na użytkowników Veturilo w tym roku. Drugą jest nowy system wypożyczania i zwrotów rowerów. Jednoślady będą przypinane za pomocą elektrozamków.

Elektrozamek to nic innego, jak elektryczna blokada, która będzie otwierana lub zamykana przez system. Uniemożliwi to odpięcie roweru bez wcześniejszego zarejestrowania jego wypożyczenia w terminalu. Elektrozamki są zamontowane przy każdym słupku, na każdej stacji Veturilo. Każdy rower zaś jest wyposażony, w znajdujący się na przednim „widelcu” element, na którym ta blokada zamyka się.

Rower zostanie automatycznie zwolniony z elektrozamka po podaniu numeru telefonu, kodu PIN (lub po przyłożeniu zarejestrowanej wcześniej Warszawskiej Karty Miejskiej) oraz numeru roweru. W przypadku zwrotu, nie będzie trzeba nawet podchodzić do terminala. Wystarczy, że ustawimy rower tak by elektrozamek zamknął się na elemencie mocującym przy rowerze. Zamknięcie blokady zostanie potwierdzone sygnałem dźwiękowym. System sam odnotuje zwrot pojazdu. Dla pewności, że proces zwrotu roweru przebiegł bez problemów zalecane będzie potwierdzenie tego faktu na terminalu. Jednak nie będzie to konieczne.

d34ci3q

Rowery w dalszym ciągu będą wyposażone w linki z zamkiem szyfrowym (czterocyfrowy kod zostanie wyświetlony na ekranie terminala w czasie wypożyczenia). Będzie można z nich korzystać np. w czasie postoju poza stacją, kiedy osoba wypożyczająca będzie chciała wstąpić do sklepu czy kawiarni.

Przy pomocy linki będzie można również zwracać rowery. Ale tylko w dwóch przypadkach! W pierwszym – kiedy terminal będzie nieczynny (brak prądu, uszkodzenie itp.). W drugim – kiedy stacja będzie pełna i wszystkie stojaki z elektrozamkami będą zajęte. Warszawa nie chce w takim przypadku iść śladem Londynu, w którym w takiej sytuacji trzeba jeździć w poszukiwaniu wolnej stacji.

W obu przypadkach będzie można rower przypiąć przy pomocy linki do stojaka, lub innego roweru. W takiej sytuacji jednak fakt zwrotu będzie trzeba zgłosić telefonicznej Infolinii. Zwrot przy pomocy linki będzie niemożliwy, kiedy na stacji będą wolne stojaki.

d34ci3q

Podziel się opinią

Share
d34ci3q
d34ci3q