Trwa ładowanie...

Emmanuel Macron po raz pierwszy w Warszawie. Są szczegóły wizyty prezydenta Francji

Prezydent Francji zaczyna swoją pierwszą oficjalną wizytę w Polsce. Spotkania i rozmowy, które znalazły się w planie podróży Emmanuela Macrona zaplanowano zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie.
Share
Warszawa. Prezydent Francji Emmanuel Macron zaczyna pierwszą, oficjalną wizytą w Polsce w poniedziałek, 3 lutego br.
Warszawa. Prezydent Francji Emmanuel Macron zaczyna pierwszą, oficjalną wizytą w Polsce w poniedziałek, 3 lutego br.Źródło: East News, Fot: AFP
d3xv8m1

Emmanuel Macron przyleci do Warszawy po raz pierwszy. Wizyta francuskiej głowy państwa rozpocznie się oficjalnym powitaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Politycy spotkają się przed południem, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Później zaplanowano rozmowy prezydentów w "cztery oczy", rozmowy plenarne oraz wspólną konferencję prasową. Zgodnie z zapowiedziami, głównymi tematami rozmów Macrona i Dudy będą: NATO, relacje z Ukrainą oraz przyszłość Trójkąta Weimarskiego.

Następnie Andrzej Duda wyda śniadanie na cześć Emmanuela Macrona.

d3xv8m1

W drugiej części dnia prezydent Francji spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrami jego rządu.

Kolejnym punktem wizyty Macrona w Warszawie będą rozmowy z marszałkami Sejmu i Senatu: Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim.

Poniedziałek ma zakończyć się spotkaniem francuskiego przywódcy ze społecznością jego rodaków w Warszawie oraz przedstawicielami środowiska kulturalnego i akademickiego.

Emmanuel Macron zatrzyma się w warszawskim hotelu Sofitel Warszawa Vitoria. Dla głowy państwa przygotowano apartament prezydencki. Cena za dobę wynosi 12 tys zł - podał poniedziałkowym "SE".

d3xv8m1

Do dyspozycji prezydenta Francji będzie sypialnia, salon z biokominkiem i widokiem na plac Piłsudskiego oraz dwie łazienki wraz z suchą sauną i jacuzzi.

W tym samym apartamencie podczas wizyt w Polsce zatrzymywali się m.in. książę Albert, Ronald Reagan, Stevie Wonder czy Elton John.

Emmanuel Macron po raz pierwszy z wizytą w Polsce

We wtorek Emmanuel Macron odwiedzi Kraków. Tam zwiedzi Zamek Królewski na Wawelu oraz wygłosi wykład dotyczący relacji polsko-francuskich oraz wizji UE na Uniwersytecie Jagiellońskim.

d3xv8m1

Wizyta prezydenta Francji jest pierwszą od 2013 r. Jej datę uzgodniono w grudniu ub. roku, kiedy to Emmanuel Macron spotkał się z Andrzejem Dudą w Londynie, przy okazji posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej.

Według poniedziałkowych doniesień korespondenta RMF FM, Emmanuel Macron może przekonywać polskie władze do tego, by wysłały żołnierzy w rejon Sahelu w ramach interwencji zbrojnej Barkhane.

Źródło: rmf24.pl, se.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kulisy spotkania z Andrzejem Dudą. Piotr Zgorzelski: moim zdaniem prezydent już tę ustawę podpisał

d3xv8m1

Podziel się opinią

Share
d3xv8m1
d3xv8m1