Trwa ładowanie...
dljv76u

Ferio Wawer - nowe centrum handlowe gotowe pod koniec roku

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ferio Wawer - nowe centrum handlowe gotowe pod koniec roku
dljv76u

Firma RE project development buduje Centrum Handlowo-Usługowego Ferio Wawer w dawnych halach Fabryki Aparatów Elektrycznych Kazimierza Szpotańskiego. Obiekt powstaje na terenie dzielnicy Wawer w Międzylesiu, u zbiegu ulic Szpotańskiego i Żegańskiej. Na konstrukcji zawisła wiecha oznaczająca koniec stanu surowego projektu. Otwarcie jest zaplanowane na IV kwartał 2015 roku.

Zobaczcie też: Rewitalizacja starej fabryki kosmetyków na Pradze [WIZUALIZACJE]

Będzie to pierwsza taka galeria w Wawrze. Powstanie ona na terenie czterech przedwojennych hal fabryki Szpotańskiego, które zostaną odrestaurowane. W projekcie zaplanowano wyeksponowanie ceglanych elewacji i elementów konstrukcyjnych w środku. Hale pozostaną parterowe, a w nowej części znajdą się cztery kondygnacje, w tym jedna podziemna, przeznaczona głównie na parking.

dljv76u

Projekt przewiduje rewitalizację zabytkowych hal fabrycznych. W ramach realizowanej inwestycji, obejmującej 22 tys. mkw., w tym 12,5 tys. mkw. powierzchni najmu, inwestor przewiduje powstanie m.in. punktów handlowo-usługowych, gastronomicznych oraz marketu spożywczego.

Inwestor zamierza również wkomponować w całość funkcje społeczno-integracyjne dla dzieci i młodzieży.

Historia

Fabryka Wyróbów Metalowych "Wawer" powstała na początku XX wieku. Specjalizowała się w wyroie angielskich łóżek żelaznych i zatrudniała około 200 osób. Od 1938 roku miejsce należało do Fabryki Aparatów Elektrycznych K. Szpotański i S-ka S.A (FAE). W czasie wojny fabryka była ośrodkiem walki ruchu oporu. Mimo tego dało się ocalić ją od zniszczenia.

W 1945 roku zakłady upaństwowiono i rozbudowano, a w 1959 roku przemianowano na Zakłady Wytwórcze Aparatury Rozdzielczej. W latach 60-tych pracowało tu aż 1600 osób, w tym 55 wysokiej klasy inżynierów pracujących w biurze konstrukcyjnym.

W 1998 roku zakłady przeszły na własność szwajcarsko-szwedzkiej firmy ABB. W 2005 roku nieczynne już hale fabryczne zostały objęte ochroną konserwatora zabytków.

Dużym walorem architektonicznym miejsca są ceglane elewacje, bazylikowy układ wnętrza jednej z hal, konstrukcja zadaszenia, wartości widokowe.

dljv76u

Podziel się opinią

Share

dljv76u

dljv76u