Trwa ładowanie...
d1z4e9h

Finał budżetu partycypacyjnego. Tak miasto podzieli ponad 60 mln złotych

Największe zainteresowanie projektami odnotowano... na Żoliborzu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Finał budżetu partycypacyjnego. Tak miasto podzieli ponad 60 mln złotych
d1z4e9h

W ramach IV edycji budżetu obywatelskiego w stolicy zrealizowanych zostanie 881 projektów - tak w głosowaniu zdecydowali warszawiacy. Koszt realizacji projektów to ponad 60 mln zł. Wyniki głosowania przedstawiono w piątek w praskim Centrum Kreatywności Targowa.

W tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego mieszkańcy zgłosili 2 782 projekty, do etapu głosowania zostało zakwalifikowanych 1 808 projektów dotyczących 18 dzielnic. Głosowało 117 381 warszawiaków. Zrealizowanych będzie 881 projektów na łączną kwotę ponad 60 mln zł - informuje stołeczny ratusz.

W sumie oddanych zostało 117 381 głosów: 95 proc. elektronicznie, 5 proc. z wykorzystaniem papierowych kart. 60 proc. osób głosujących stanowiły kobiety, a 40 proc. mężczyźni. Najczęściej głosowały osoby w wieku pomiędzy 24 a 44 rokiem życia. Udział grup wiekowych 25-34 lata i 35-44 lata w strukturze głosujących stanowił 60 proc.

d1z4e9h

Największe zainteresowanie odnotowano na Żoliborzu, gdzie głosowało prawie 14 proc. mieszkańców tej dzielnicy. Na kolejnych miejscach pod względem zainteresowania znalazły się Białołęka (9 proc.) i Wawer (8 proc.).

Najwięcej pomysłów trafiło do realizacji w dzielnicy Bielany - 91, najmniej w Wesołej - 9. Obszarem lokalnym o największej liczbie zwycięskich projektów - 26 - jest Ursynów Wysoki Północny.

Najwięcej - 3 593 głosy - zdobył pomysł "Wolskie lato filmowe".

Na Bemowie z pieniędzy z budżetu partycypacyjnego m.in. ma powstać zielony skwer wypoczynku wzdłuż ul. Żołnierzy Wyklętych z różami, drzewami, żywopłotem, ławkami i koszami oraz ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Kaliskiego od ul. Archimedesa do Biblioteki Głównej WAT.

d1z4e9h

Na Białołęce mieszkańcy postawili m.in. na wodny plac zabaw oraz posadzenie 450 krzewów i 50 drzew, a na Bielanach - plażę nad Wisłą oraz skrzynki lęgowe dla jerzyków i wróbli.

Na Mokotowie w ramach budżetu partycypacyjnego powstanie m.in. przejście dla pieszych przez ulicę Marynarską na rondzie UE przy Galerii Mokotów. Kolejny zwycięski projekt to "Zielona Puławska - drzewa, krzewy od pl. Unii do ul. Dolnej".

Ochota postawiła m.in. na projekt "Zielona Grójecka – nowe drzewa i krzewy na Starej Ochocie" oraz na usprawnienie ruchu pieszego na Rakowcu, nasadzenia zieleni.

Na Pradze Południe powstanie m.in. przejazd rowerowy przez skrzyżowanie Grenadierów i Alei Stanów Zjednoczonych oraz tablica informująca o poziomie zanieczyszczenia powietrza.

d1z4e9h

Droga rowerowa wzdłuż ul. gen. Władysława Andersa oraz bulwar nad Trasą Łazienkowską – chodnik i zieleń to niektóre zwycięskie projekty ze Śródmieścia.

Pełna lista projektów, które będą zrealizowane w 2018 r. będzie dostępna na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl .

W ubiegłym roku w ramach III budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2,6 tys. projektów, z czego wcielonych w życie ma być 770 projektów.

Źródło: (PAP)

d1z4e9h

Oprac. Karolina Pietrzak

Przeczytajcie również: Nocny protest przed Sejmem. Są wnioski o ukaranie demonstrantów

d1z4e9h

Podziel się opinią

Share

d1z4e9h

d1z4e9h