Trwa ładowanie...
fort

Fotostory: Fort Beniaminów

Warto odwiedzić to miejsce! Polecamy!

Share
Fotostory: Fort Beniaminów
d38y9rw

Fort Beniaminów został zbudowany przez Rosjan na przełomie XIX i XX wieku, w okresie poprzedzającym wybuch I wojny światowej. Umocnienie zostało zaprojektowane przez gen. inż. Wieliczkę. Prace budowlane podjęto prawdopodobnie w 1904 r. Przerwane w roku 1909 nigdy nie zostały ukończone.

Obiekt został zbudowany na planie nieregularnego pięcioboku z jednym, wysokim wałem ziemnym. Otacza go głęboka, sucha fosa, broniona przez trzy kaponiery, połączone z wnętrzem fortu poternami. W szyi fortu wzniesiono wielkie, betonowe koszary dla załogi oraz kaponierę szyjową. Koszary łączyła z placami broni główna poterna. Ponadto na barkach fortu znajdowały się dwa tradytory z półwieżami obserwacyjnymi.

Fort Beniaminów położony jest na linii Warszawa-Zegrze (6km od Zegrza). Miał bronić tej linii razem z czterema innymi fortami. Dwa z nich: Wawer i Kawęczyn, zostały wzniesione w latach 1892-1893 w ramach Twierdzy Warszawa. Natomiast pozostałe dwa forty w Pustelnikach i Maciołkach nigdy nie doczekały się realizacji. Ich budowę zaprzestano na oczyszczeniu przedpola i przygotowaniu dróg fortecznych. W 1909 roku podjęto decyzję o likwidacji Twierdzy Warszawa. Na początku zlikwidowano umocnienia po praskiej stronie Wisły (m.in. forty: Kawęczyn i Wawer). Fort w Beniaminowie w 1913 roku został rozbrojony, ale nie został wysadzony w powietrze. Nie dokończono także jego budowy.

d38y9rw

W czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku fort był obsadzony przez polskie legiony. Okoliczne tereny stanowiły przedpole Warszawy. 16 sierpnia Rosjanie próbowali go zdobyć, lecz się to im nie udało.

W trakcie II wojny światowej Niemcy ponownie zajęli fort i umocnili linię Warszawa-Zegrze. W Beniaminowie powstał obóz dla jeńców radzieckich: Stalag 368. Podczas wyzwalania Polski fort Beniaminów został zbombardowany przez Rosyjski samolot. W 1944 roku, po zdobyciu przez Rosjan, został częściowo wysadzony. Wtedy to powstały jedyne uszkodzenia fortu. Zniszczono wszystkie kaponiery i tradytory. (źródło: www.forty.waw.pl )

Fort odwiedzany jest obecnie bardzo chętnie, głównie przez warszawiaków, którzy spędzają w okolicy ciepłe weekendy. Warto tu wpaść, aby zobaczyć fort, ale również aby wybrać się na spacer po lesie, pojeździć rowerem, czy zrobić grilla.

d38y9rw

Podziel się opinią

Share
d38y9rw
d38y9rw