Trwa ładowanie...

Fotostory: Targówek Mieszkaniowy

Osiedle Targówek Mieszkaniowy zbudowano w latach 1972-1978 według projektu Małgorzaty Handzelewicz-Wacławek oraz Zbigniewa Wacławka.

Fotostory: Targówek Mieszkaniowy
d3v58lf
d3v58lf

Ciągi komunikacyjne i zabudowa mieszkalna zostały uformowane w kształt kręgów. Największy z nich utworzony jest przez ulice Handlową, Ossowskiego i Myszkowską. Otacza on centralną część osiedla. Tu znajduje się klub sportowy z boiskiem, park miejski i teatr.

Jeden z najważniejszych obiektów na Targówku Mieszkaniowym to Teatr Rampa, który znajduje się przy ulicy Kołowej 20. Budynek wybudowano w latach 50-tych minionego stulecia. Miał być domem kultury, sporo historii mówi również, że miał on być jedną z węzłowych stacji metra.

W latach 1951-53 powstał tunel eksperymentalny. Rozpoczynał się w pobliżu ulicy Szwedzkiej na Pradze, kończył na Targówku. Miało to być wzorowane na radzieckim tzw. metro głębokie (na głębokości 35-40 metrów). Z braku środków finansowych budowy już nie kontynuowano. Część tuneli zalano wodą, w innych urządzono magazyny.

Miłym, zielonym miejscem na Targówku Mieszkaniowym jest Park Wiecha, nazwany tak na cześć Stefana Wiecheckiego - pisarza i felietonisty, który choć na Targówku nie mieszkał, zasłużył się uwieczniając w swoich felietonach atmosferę tego miejsca. Park powstał w miejscu placu Horodelskiego w 2003 roku. Znajdują się tu cztery fontanny, plac zabaw, studnia oligoceńska i zegar słoneczny.

d3v58lf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v58lf