Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Fotowoltaika dla firm opłacalność i możliwości

Od ponad 10 lat w Polsce obserwujemy rosnącą popularność inwestowania w Odnawialne Źródła Energii, w których zdecydowany prym wiedzie fotowoltaika. Na dachach domów jednorodzinnych coraz częściej zauważyć można panele PV, które zapewniają gospodarstwom prąd ze Słońca, jednak nie tylko gospodarstwa domowe mogą czerpać korzyść z tej ekologicznej innowacji – przedsiębiorstwa również maja taką możliwość. Jak kształtuje się opłacalność takiej inwestycji i jakie możliwości w tej kwestii mają obecnie przedsiębiorcy?
Share
Fotowoltaika
FotowoltaikaŹródło: materiały partnera
dod1wgb

W aspekcie wytwarzania energii elektrycznej od kilku lat zmagamy się z dwiema głównymi bolączkami. Po pierwsze, emisja dwutlenku węgla wynikająca z produkcji energii metodami konwencjonalnymi, sukcesywnie pogarsza kondycję naszego środowiska naturalnego m.in. przez zakwaszanie pochłaniającej go wody. Taki stan rzeczy przyczynił się z kolei do obciążania zakładów energetycznych coraz wyższymi kosztami węgla i emisji CO2. To z kolei prowadzi nas do drugiej bolączki, która bardzo często jest decydującym determinantem inwestowania w fotowoltaikę, a mianowicie obserwowany już od wielu lat coroczny wzrost cen prądu. Nic więc dziwnego, że po instalację własnej elektrowni słonecznej od lat sięgają już nie tylko gospodarstwa domowe, ale również przedsiębiorstwa – zwłaszcza te, w których zapotrzebowanie na prąd jest nieustanne.

Dofinansowania i programy skierowane do firm

Opłacalność inwestowania w instalację fotowoltaiczną przez przedsiębiorstwa z roku na rok nabiera coraz bardziej korzystnego wymiaru i nie chodzi tutaj wyłącznie o uwolnienie się od wysokich rachunków i zyskanie niezależności energetycznej od dystrybutorów energii elektrycznej. Zaczynając od opcji finansowania inwestycji, przedsiębiorcy którzy nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi na zakup i montaż elektrowni słonecznej mogą skorzystać z wielu opcji programów pomocowych dedykowanych ekologicznym rozwiązaniom, takich jak np. program Energia Plus, który jest idealny dla małych i średnich przedsiębiorstw. Inną opcją jest również wzięcie kredytu poprzez wybór jednej z dedykowanych OZE ofert banków komercyjnych. Najchętniej jednak wybierana przez firmy opcja finansowania fotowoltaiki to leasing, który dostępny jest w formie leasingu finansowego, operacyjnego lub pożyczki leasingowej. W zależności od rodzaju wybranego leasingu, koszty z nim związane można ująć w kosztach prowadzonej działalności, dokonywać odpisów amortyzacyjnych sprzętu lub na podstawie otrzymanej faktury VAT, postarać się dodatkowo o dotację.

dod1wgb

Jak gospodarować nadwyżką energii?

Opłacalności inwestowania w fotowoltaikę przez firmy sprzyjają utworzone i modyfikowane na przestrzeni ostatnich lat uwarunkowania prawne, które otwierają przed przedsiębiorcami interesujące możliwości, głównie w zakresie gospodarowania nadwyżkami wyprodukowanej energii. Dzięki zapisom ustawy o OZE z 22 czerwca 2016 roku, firmy pozyskujące prąd ze Słońca, mogą gospodarować nadwyżkami na 3 różne sposoby. Pierwszy, pod warunkiem posiadania statusu prosumenta, pozwala na magazynowanie energii w sieci operatora energetycznego – wówczas nadwyżki odsyłane są do sieci i mogą zostać odebrane przez firmę wciągu 12 miesięcy od daty ich przesyłu, w wysokości 80% w przypadku instalacji do 10 kW lub 70% w przypadku instalacji od 10-50 kW. Firmy mogą uzyskać status prosumenta dzięki ustawie z dnia 19 lipca 2019 roku, wcześniej nie miały takiej opcji.

Drugi sposób, bazujący na ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, polega na sprzedaży wyprodukowanych nadwyżek na zasadach ogólnych dystrybutorom energii. Mankamentem tej możliwości jest fakt, że firmy mogą odzyskać zaledwie 40% przesłanych nadwyżek, co w niektórych przypadkach może okazać się nieopłacalne. Trzeci sposób gospodarowania nadwyżkami polega natomiast na magazynowaniu ich w akumulatorach energii podłączonych do instalacji.

Rynek fotowoltaiczny dynamicznie się rozwija, a dzięki coraz bardziej licznym opcjom finansowania, dostosowywaniu uwarunkowań prawnych w kraju oraz coraz tańszym komponentom instalacji fotowoltaicznej, inwestycja jest niezwykle opłacalna. Zwłaszcza w dobie rosnących cen, niezależność energetyczna na co najmniej 25 lat jest głębokim oddechem ulgi. Należy pamiętać jednak, by montaż paneli fotowoltaicznych był przeprowadzony przez profesjonalistów, by nasza elektrownia słoneczna działała sprawnie, a szacunkowe zapotrzebowanie naszej firmy uzyskać już w czasie rozmowy z doradcami, np. ze Stilo Energy.

dod1wgb

Podziel się opinią

Share
dod1wgb
dod1wgb