Trwa ładowanie...

Gadające jelenie na pl. Defilad

Rzeźby reagując na ruch, mówią głosami pytanych o teatr mieszkańców stolicy

Share
Gadające jelenie na pl. Defilad
d3h5ugl

Jelenie mówiące o teatrze na Placu Defilad? Czemu nie. Młoda warszawska artystka Eliza Proszczuk została zaproszona przez Teatr Dramatyczny do stworzenia instalacji wykorzystującej rzeźby jeleni będące elementami archiwalnej scenografii.

Proszczuk pomalowała je na złoto i dała im głos. Zapytała warszawiaków o znacze*nie teatru w ich życiu. Wywiady zostały wykorzystane przez artystkę w instalacji - rzeźby reagując na ruch, mówią głosami pytanych o teatr mieszkańców stolicy. *

Instalacja powstanie w ramach projektu "Plac Defilad". Jego ideą jest stworzenie wysokiej jakości, wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej, przyciągającej zarówno mieszkańców, jak i turystów. Pierwszy etap projektu został zaplanowany na trzy lata. Teatr Dramatyczny postanowił w pierwszej kolejności odczarować swoje magazyny i udostępnić artystom rekwizyty z archiwalnych tytułów. Do współpracy przy pierwszej instalacji zaprosiliśmy młodą warszawską artystę Elizę Proszczuk, która zajmuje się sztuką wizualną.

d3h5ugl

„Poproszono mnie, bym wykorzystała element scenograficzny „jelenie” do swojej instalacji. Doszukałam się w tym pewnej przekory. Określenie „jeleń” w naszym obszarze kulturowym często używane jest w stosunku do ludzi naiwnych, dających się wykorzystać, którzy coś za nas robią. Pomyślałam, że mogłoby być interesujące, gdyby oddać głos złotym jeleniom. Na tej podstawie przeprowadziłam rozmowy z mieszkańcami Warszawy, ludźmi z różnych środowisk. Moje pytania dotyczyły znaczenia teatru w ich życiu. Kolor złoty nawiązuje zaś do starotestamentowego złotego cielca i do buddy, który niesie światłość i mądrość. Poza tym nawiązuje do architektury Pałacu Kultury. Poprzez swój kolor jeleń staje się bogato zdobioną rzeźbą monumentalną.” – opowiada Eliza Proszczuk.

Obsługą technologiczną projektu zajął się muzyk Piotr Michałowski.

Instalacja dostępna będzie na pl. Defilad przy Teatrze Dramatycznym (PKiN) od wtorku 15 lipca 2014 r. od godziny 18:00.

d3h5ugl

Podziel się opinią

Share
d3h5ugl
d3h5ugl