Trwa ładowanie...
Karol Lewandowski
13-10-2016 11:05

Galeria Wilanów nie powstanie? Miasto nie zgadza się na budowę

Prezydent Warszawy wydała decyzję odmowną w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę Centrum Handlowego Wilanów.

Share
Galeria Wilanów nie powstanie? Miasto nie zgadza się na budowę
dr81191

Władze miasta nie zgodziły się na budowę wielkiego centrum handlowego w Wilanowie. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, zapowiedział rozmowy z inwestorem w sprawie "spornych kwestii" - informuje tvn warszawa. Mieszkańcy od dawna nie zgadzają się na budowę galerii, czemu wielokrotnie dawali wyraz. W sierpniu znani artyści zorganizowali protest pt. "Nie kocham molocha", w którym wyrażali swoją dezaprobatę w sprawie planu budowy inwestycji.

Spółka Globe Trade Centre S.A., która miała być inwestorem wilanowskiego centrum handlowego , uzyskała informację, że prezydent Warszawy wydał decyzję odmowną w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę Centrum Handlowego Wilanów, objętego wnioskiem z dnia 19 sierpnia 2014 r. Główną przyczyną wydania decyzji odmownej była rozbieżność w interpretacji prawa pomiędzy Spółką a Prezydentem Miasta St. Warszawy w zakresie postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Konsultacje z inwestorem

Na tym jednak nie koniec. Spółka planuje niezwłocznie złożyć odwołanie od decyzji. Wiceprezydent Michał Olszewski w rozmowie z tvn warszawa zapowiada, ze spotka się z inwestorem, by porozmawiać o "spornych kwestiach". - Jest propozycja zmiany planu zagospodarowania. To okazja, żeby zrobić jego rewizję. Plan zostanie poddany konsultacjom i jest pytanie między innymi o skalę czy rozmiar planowanej inwestycji - mówi Olszewski.

Jednocześnie firma GTC ostrzegała w czerwcu, że każde pomniejszenie obiektu doprowadzi do ewidentnych strat po stronie właściciela tej ziemi. - Nawet najmniejsza modyfikacja już zaakceptowanego planu powinna zostać wprowadzona niezwykle ostrożnie, gdyż inwestor może zostać skrzywdzony zmianami planu. – twierdzą przedstawiciele GTC. Może to doprowadzić do rezygnacji firmy z inwestycji. Będzie to poprzedzone odszkodowaniem, które znacząco obciąży budżet Dzielnicy Wilanów. Szacowana suma to nawet kilkadziesiąt milionów euro.

dr81191

Zadowolenie mieszkańców Wilanowa

Decyzja władz miasta o odmowie wydania pozwolenia na budowę niezwykle ucieszyła mieszkańców oraz ruchy społeczne lobbujące na rzecz zaniechania budowy Galerii Wilanów. "Dla nas wilanowskich społeczników radość jest jeszcze o wiele większa bo to utwierdza nas w przekonaniu że warto walczyć: o prawdę, o społeczną świadomość, o przyjazną przestrzeń publiczną i o lepszą przyszłość dla naszej dzielnicy" - piszą na Facebooku zadowoleni mieszkańcy.

W sierpniu znani artyści zorganizowali protest pt. "Nie kocham molocha" , w którym wyrażali swoją dezaprobatę w sprawie planu budowy inwestycji. Jak mówili wówczas - akcja jest wyrazem poparcia dla przekonania, iż tak ważną pod wieloma względami część miasta należy planować w sposób odpowiedzialny, na pokolenia, a za cel mieć kreację handlowo-rekreacyjnej przestrzeni miejskiej, która będzie odpowiednia w skali i będzie harmonizować z otoczeniem. Chcemy by w naszym najbliższym sąsiedztwie powstało lokalne w skali - a nie ponadregionalne - centrum handlu, które składać się będzie z kilku budynków, ulic handlowych i skwerów z miejscami do rekreacji, większą ilością zieleni i nawiązujące układem zabudowy do Miasteczka Wilanów, a nie jeden wielki moloch.

Wówczas do protestu przyłączyli się m.in. Anna Guzik, Jacek Poniedziałek, Andrzej Zieliński czy Joanna Sydor.

Źródło: (PAP/TVN Warszawa/WawaLove.pl)

dr81191
dr81191
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr81191