Trwa ładowanie...
d25rj75

Galeria Wilanów nie powstanie? Miasto nie zgadza się na budowę

Prezydent Warszawy wydała decyzję odmowną w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę Centrum Handlowego Wilanów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Galeria Wilanów nie powstanie? Miasto nie zgadza się na budowę
d25rj75

Władze miasta nie zgodziły się na budowę wielkiego centrum handlowego w Wilanowie. Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, zapowiedział rozmowy z inwestorem w sprawie "spornych kwestii" - informuje tvn warszawa. Mieszkańcy od dawna nie zgadzają się na budowę galerii, czemu wielokrotnie dawali wyraz. W sierpniu znani artyści zorganizowali protest pt. "Nie kocham molocha", w którym wyrażali swoją dezaprobatę w sprawie planu budowy inwestycji.

Spółka Globe Trade Centre S.A., która miała być inwestorem wilanowskiego centrum handlowego , uzyskała informację, że prezydent Warszawy wydał decyzję odmowną w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę Centrum Handlowego Wilanów, objętego wnioskiem z dnia 19 sierpnia 2014 r. Główną przyczyną wydania decyzji odmownej była rozbieżność w interpretacji prawa pomiędzy Spółką a Prezydentem Miasta St. Warszawy w zakresie postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Konsultacje z inwestorem

d25rj75

Na tym jednak nie koniec. Spółka planuje niezwłocznie złożyć odwołanie od decyzji. Wiceprezydent Michał Olszewski w rozmowie z tvn warszawa zapowiada, ze spotka się z inwestorem, by porozmawiać o "spornych kwestiach". - Jest propozycja zmiany planu zagospodarowania. To okazja, żeby zrobić jego rewizję. Plan zostanie poddany konsultacjom i jest pytanie między innymi o skalę czy rozmiar planowanej inwestycji - mówi Olszewski.

Jednocześnie firma GTC ostrzegała w czerwcu, że każde pomniejszenie obiektu doprowadzi do ewidentnych strat po stronie właściciela tej ziemi. - Nawet najmniejsza modyfikacja już zaakceptowanego planu powinna zostać wprowadzona niezwykle ostrożnie, gdyż inwestor może zostać skrzywdzony zmianami planu. – twierdzą przedstawiciele GTC. Może to doprowadzić do rezygnacji firmy z inwestycji. Będzie to poprzedzone odszkodowaniem, które znacząco obciąży budżet Dzielnicy Wilanów. Szacowana suma to nawet kilkadziesiąt milionów euro.

Zadowolenie mieszkańców Wilanowa

Decyzja władz miasta o odmowie wydania pozwolenia na budowę niezwykle ucieszyła mieszkańców oraz ruchy społeczne lobbujące na rzecz zaniechania budowy Galerii Wilanów. "Dla nas wilanowskich społeczników radość jest jeszcze o wiele większa bo to utwierdza nas w przekonaniu że warto walczyć: o prawdę, o społeczną świadomość, o przyjazną przestrzeń publiczną i o lepszą przyszłość dla naszej dzielnicy" - piszą na Facebooku zadowoleni mieszkańcy.

d25rj75

W sierpniu znani artyści zorganizowali protest pt. "Nie kocham molocha" , w którym wyrażali swoją dezaprobatę w sprawie planu budowy inwestycji. Jak mówili wówczas - akcja jest wyrazem poparcia dla przekonania, iż tak ważną pod wieloma względami część miasta należy planować w sposób odpowiedzialny, na pokolenia, a za cel mieć kreację handlowo-rekreacyjnej przestrzeni miejskiej, która będzie odpowiednia w skali i będzie harmonizować z otoczeniem. Chcemy by w naszym najbliższym sąsiedztwie powstało lokalne w skali - a nie ponadregionalne - centrum handlu, które składać się będzie z kilku budynków, ulic handlowych i skwerów z miejscami do rekreacji, większą ilością zieleni i nawiązujące układem zabudowy do Miasteczka Wilanów, a nie jeden wielki moloch.

Wówczas do protestu przyłączyli się m.in. Anna Guzik, Jacek Poniedziałek, Andrzej Zieliński czy Joanna Sydor.

Źródło: (PAP/TVN Warszawa/WawaLove.pl)

Przeczytaj też: W Warszawie powstanie pierwszy woonerf. Co to takiego?

Podziel się
d25rj75

Podziel się opinią

Share

d25rj75

d25rj75