Trwa ładowanie...

Galeria Wilanów to plagiat?

Jest już podobny budynek! Zobaczcie zdjęcia!

Share
Galeria Wilanów to plagiat?
d10q00y

Nowa galeria handlowa ma powstać na Polach Wilanowskich. Budynek będzie składał się z dwóch części. Pierwszy, długi na ponad ćwierć kilometra zaoferuje 60 tys. m kw. najmu. Mniejszy - 16 tys. m kw. Jak się okazuje budynek, który ma stanąć w Warszawie, bardzo przypomina inny - stojący w niemieckim Wolsfburgu i zaprojektowany przez słynną architektkę Zahę Hadid budynek Phaeno Science Center. Czyżby plagiat? O sprawie czytamy w serwisie Gazeta.pl

Sami jesteśmy w szoku. To kompletny przypadek - mówią architekci galerii. - Phaeno w żaden sposób nie było świadomą inspiracją przy projekcie Galerii Wilanów. Co nie znaczy, że nie można zauważyć podobieństw: skosy, małe okienka w masywnej ścianie - przyznaje Szymon Wojciechowski, szef pracowni APA Wojciechowski, która jest autorem projektu.

Co ciekawe, jego biuro współpracowało z pracownią Zahy Hadid przy projekcie niezrealizowanego wieżowca Lilium (miał powstać naprzeciwko Dworca Centralnego), a także przy konkursie na nową salę koncertową Sinfonii Varsovia.

d10q00y

- Myślę, że nasz zespół znalazł podobne, równoległe do Zahy rozwiązania podobnych problemów: dynamicznego, rozrzeźbionego rozwiązania niskiej, długiej bryły - tłumaczy Wojciechowski. Przyznaje, że nowa galeria na wizualizacjach przypomina budynek z Wolfsburga.

Tak ma wyglądać nowa galeria handlowa na Polach Wilanowskich (fot. Materiały inwestora)

Tak wygląda budynek Phaeno Science Center Zahy Hadid:

Podobne do siebie?

d10q00y

Nowa Galeria Wilanów ma powstać pomiędzy ul. Przyczółkową a Branickiego. Dwuczęściowy obiekt zaprojektował zespół architektów z pracowni APA Wojciechowski i izraelskiego biura Moshe Tzur. Inwestorem jest firma GTC, który szacuje koszt budowy na ponad 660 mln zł. Galeria ma zostać oddana do użytku przed końcem 2014 roku.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d10q00y

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10q00y
d10q00y