Trwa ładowanie...

Głaz Lecha Kaczyńskiego zostaje? "Postępowanie zawieszone"

Pamiątkowa tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego pojawiła się na placu Bankowym w nocy z 9 na 10 kwietnia. Zdaniem ratusza, stanąła w tym miejscu nielegalnie.

Share
Głaz Lecha Kaczyńskiego zostaje? "Postępowanie zawieszone"
d12wwpo

W środę odbyło się spotkanie miejskich urzędników z wojewodą mazowieckim i wojewódzką konserwator zabytków w sprawie głazu Lecha Kaczyńskiego z placu Bankowego. Postępowanie zostało zawieszone, natomiast ratusz twierdzi, że obiekt pojawił się nielegalnie.

10 kwietnia, w czasie uroczystości związanych z obchodami 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na dziedzińcu stołecznego Ratusza odsłonił tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego. Jak się później okazało, głaz, do którego przytwierdzona została tablica, zdaniem ratusza stanął w tym miejscu nielegalnie.

- Byliśmy zaskoczeni, musimy w tej sytuacji wszcząć postępowanie wyjaśniające, czy też kontrolne, bo on jest po prostu nielegalny – stwierdziła w kwietniu prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Monument skontrolował zastępca stołecznego konserwatora zabytków. - Jeżeli na terenie podlegającym konserwatorowi zabytków samowolnie są prowadzone prace, to kontrola jest konieczna. W kwietniu wnioskowaliśmy o ustosunkowanie się rządu do postawienia głazu. Pytaliśmy, dlaczego on tu stoi, jakie były okoliczności i przede wszystkim prosiliśmy o uregulowanie zaległości proceduralnych. Nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi - mówił w TVN Michał Krasucki, zastępca konserwatora zabytków.

d12wwpo

Jednak ostateczna decyzja w sprawie głazu Lecha Kaczyńskiego nie została jeszcze podjęta. W środę odbyło się spotkanie miejskich urzędników z wojewodą mazowieckim i wojewódzką konserwator zabytków, którzy zawiesili postępowanie.

- Wojewoda i mazowiecka konserwator poddali w wątpliwość to, czy teren ten jest objęty ochroną konserwatorską. Zwracali uwagę, że w dokumentach lat 60. dotyczących wpisu nie ma załączników graficznych - relacjonuje tvnwarszawa.pl Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza.

Jak podaje Krasucki, urzędnicy wspólnie podjęli decyzję o zawieszeniu postępowania w celu doprecyzowania, czy teren placu Bankowego znajduje się pod ochroną. - Zwrócimy się do generalnego konserwatora zabytków, żeby tę sprawę wyjaśnił – tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Źródło: tvnwarszawa.pl/WawaLove.pl

Przeczytajcie również: Nietypowy protest medyków. Będą na ulicach uczyć pierwszej pomocy

d12wwpo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12wwpo