ycipk-o7o1z4

Gorąco przed Sejmem. Manifestanci blokowali Wiejską, interweniowała policja

Demonstranci skandowali: "Konstytucja", "Wolne sądy" oraz "Wolność, Równość, Demokracja".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gorąco przed Sejmem. Manifestanci blokowali Wiejską, interweniowała policja
ycipk-o7o1z4

Około godz. 3:30 w nocy w piątek policja usunęła osoby siedzące i blokujące ul. Wiejską i Górnośląską. Podczas akcji funkcjonariuszy demonstranci skandowali: "Konstytucja", "Wolne sądy" oraz "Wolność, Równość, Demokracja".

Jak relacjonuje reporter WP Grzegorz Łakomski około godziny 3 w nocy policja podjęła się interwencji na ulicy Wiejskiej. Demonstranci chcieli uniemożliwić wyjazd Rafałowi Bochenkowi, podsekretarzowi stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Manifestanci ustawili na środku ulicy wielki kontener na śmieci.

Gdy Rafał Bochenek próbował opuścić miejsce zgromadzenia został otoczony przez tłum. Do interwencji zmuszona została policja.

ycipk-o7o1z4
Trwa wynoszenie protestujących
— Krzysztof Berenda (@k_berenda)

Następnie funkcjonariusze zwrócili się do demonstrujących by przejazd ulicą został udrożniony. Nie wszyscy posłuchali wezwania policjantów i w związku z tym około godz. 3:30 kilkanaście osób zostało usuniętych z jezdni.

Protest środowisk opozycyjnych ma związek z reformą sądownictwa i uchwaloną w czwartek przez Sejm ustawą o Sądzie Najwyższym.

ycipk-o7o1z4
Demonstranci zablokowali Wiejską.
— Grzegorz Łakomski (@g_lakomski)

Po demonstracji przed Pałacem Prezydenckim manifestanci przeszli pod Sejm. Część manifestujących pod parlamentem w nocy z czwartku na piątek ruszyła pod gmach Sądu Najwyższego na pl. Krasińskich. Część pozostała na ulicy Wiejskiej.

Protestujący w obronie

ycipk-o7o1z4

Osoby zgromadzone pod Sejmem były przeciwne zmianom, które Prawo i Sprawiedliwość wprowadza w funkcjonowaniu sądów . W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, które zrewolucjonizują trójpodział władzy w Polsce.

Nowa ustawa przewiduje m.in. utworzenie trzech nowych Izb SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Posłowie wprowadzili ponad 30 poprawek PiS, które wnoszą do ustawy o SN m.in. propozycje zgłoszone przez prezydenta Andrzeja Dudę. Poprawki te - wzmacniają kompetencje głowy państwa i wprowadzają przepis, że Sejm będzie wybierał sędziów członków KRS większością 3/5 głosów.

Źródło: WP Wiadomości

ycipk-o7o1z4

Oprac. Karolina Pietrzak

Przeczytajcie również: "Kopany" protest przed Sejmem. Tak ludzie zareagowali na przegłosowanie ustawy o SN

Podziel się
ycipk-o7o1z4
ycipk-o7o1z4
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-o7o1z4