Trwa ładowanie...

Gradobicie i burzowe superkomórki. Nad Warszawę nadciąga groźny front

Mieszkańców stolicy czeka próba sił z ekstremalną pogodą. Eksperci ostrzegają przed opadami gradu. Jeżeli najgorsze prognozy się sprawdzą, burza może przynieść ogromne straty.

Gradobicie i burzowe superkomórki. Nad Warszawę nadciąga groźny frontŹródło: East News
dhe1195

Sieć Obserwatorów Burz udostępniła na swoim facebookowym profilu zdjęcia przedstawiające zbliżający się od strony Ukrainy niepokojąco silny układ burzowy. Wstępne prognozy nie są optymistyczne. Wynika z nich, że nad stolicę nadciąga najgroźniejsza w tym roku ulewa, połączona z opadami gradu oraz licznymi wyładowaniami atmosferycznymi.

- Większość modeli sugeruje poważny incydent burzowy w czwartek i ochłodzenie w piątek, co za tym idzie możliwe jest powstanie większego układu burzowego, licznych superkomórek nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz wysokiej aktywności elektrycznej. Wiele wskazuje na to, że może to być najpoważniejszy w tegorocznym sezonie incydent, który może przynieść poważniejsze szkody w mieniu - można przeczytać w poście SOB.

Burze mogą swoim zasięgiem objąć prawie całą Polskę, oprócz rejonów na północnym zachodzie kraju. Informację o zbliżającym się załamaniu pogody potwierdza w komunikacie Biuro Prognoz Cumulus. Meteorolodzy przewidują upalny i burzowy czwartek, z nagłym ochłodzeniem następnego dnia (21 i 22 czerwca).

dhe1195

- Burzom towarzyszyć będzie również szkwał burzowy, a ten może uszkadzać trakcję elektryczną, łamać konary drzew, a nawet zrywać połacie dachów - brzmi ostrzeżenie nadesłane przez Biuro Prognoz.

Po przejściu czwartkowych nawałnic piątek będzie już spokojniejszy i zdecydowanie chłodniejszy z temperaturą od 16 do 19 stopni Celsjusza. Spadek temperatury (do 20 °C) nastąpi również podczas weekendu, ale już od poniedziałku z dnia na dzień ma być coraz cieplej i w tygodniu powrócą 30. stopniowe upały.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Warszawiacy o nawałnicy w stolicy [Waszym Zdaniem]

dhe1195
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhe1195