Trwa ładowanie...
dukzb5v

Grażyna Wolszczak wygrywa proces o smog z państwem polskim. Sąd uznał krzywdę aktorki

Grażyna Wolszczak wygrywa proces o smog, który wytoczyła państwu polskiemu. Sąd uznał, że naruszono dobra osobiste powódki i z całą pewnością można mówić o krzywdzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
 Warszawa, 24.01.2019. Grażyna Wolszczak przed salą sądową.
Warszawa, 24.01.2019. Grażyna Wolszczak przed salą sądową. (Piotr Molecki/East News)
dukzb5v

Jak informuje Radio Zet, Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Energii muszą zapłacić 5 tys. zł na krakowskie Stowarzyszenie Unicorn.

"Państwo walczyło ze smogiem, ale albo za mało, albo za późno. Naruszono dobra osobiste powódki,z całą pewnością można mówić o krzywdzie" - stwierdził sąd. Wyrok nie jest prawomocny.

Aktorka zachęca Polaków, by także pozywali Skarb Państwa o smog. Grażyna Wolszczak nie jest jednak jedyną osobą publiczną, która zdecydowała się na taki krok.

Pod koniec listopada w Sądzie Rejonowym Warszawa-Śródmieście odbyło się pierwsze posiedzenie z powództwa Zofii Czerwińskiej. Aktorka domaga się odszkodowania z powodu konieczności zakupu maski antysmogowej. Procesować chcą się też inni aktorzy, m.in. Jerzy Stuhr i Lesław Żurek.

dukzb5v

Odpowiedzialność za jakość powietrza jest w Polsce rozproszona, ale powstaje coraz więcej ram prawnych do walki ze smogiem.

Czytaj też: Nad programem "Czyste powietrze" wisi zagrożenie niezgodności z unijnym prawem

Na przełomie października i listopada 2018 r. weszły w życie ustawy dotyczące monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Z kolei od roku obowiązuje rozporządzenie, które wprowadza normy dla wprowadzanych do obrotu kotłów na paliwa stałe.

Ważnym orężem w walce ze smogiem jest też wyrok unijnego Trybunału, który ocenił, że Polska nie wywiązuje się z unijnych norm czystości powietrza. Grozi nam za to 4 mld euro kary. Eksperci zwracają też uwagę, że poza karaniem ważne jest uświadamianie i działanie prewencyjne, w co zaangażowania jest też Wirtualna Polską. Chodzi o akcję #SmogAlert.

dukzb5v

Polacy oddychają brudnym powietrzem. Tak jest niestety od lat. W latach 2014-2015 poziom pyłu zawierającego metale ciężkie był przekroczony przez cztery miesiące z rzędu. Rekordowy był rok 2015, gdy dobowe normy były przekroczone codziennie przez 24 dni.

Ważne miejsce na niechlubnej, smogowej mapie Polski zajmuje Rybnik. Mieszkańcy tego miasta trują się przed dużą część roku powietrzem, którego normy zanieczyszczeń przekraczane się o kilkaset procent. Jak opisywał lokalny rybnicki portal, 30 listopada normy poszybowały o 1000 proc.

Jak pisaliśmy w money.pl, tylko w 2016 roku ok. 19 tys. Polaków chorowało lub straciło życie w wyniku chorób spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem.

Z danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że koszty zdrowotne z powodu smogu wynoszą dla Polski od 12 do nawet 30 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dukzb5v

Podziel się opinią

Share
dukzb5v
dukzb5v