Trwa ładowanie...

Gronkiewicz-Waltz odbija piłeczkę. "W stołecznym ratuszu nie zapadały decyzje zwrotowe"

Prezydent zapewnia, że nie były jej przedstawiane wewnętrzne notatki ze spotkań negocjacyjnych prowadzonych przez BGN.

Gronkiewicz-Waltz odbija piłeczkę. "W stołecznym ratuszu nie zapadały decyzje zwrotowe"
d6w7tq5

Podczas spotkań zespołu koordynującego w stołecznym ratuszu nie zapadały decyzje zwrotowe. Odpowiadał za nie pracownik Biura Gospodarki Nieruchomościami pod nadzorem dyrektora BGN - oświadczyła w poniedziałek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zapewniła też, że nigdy nie były jej przedstawiane wewnętrzne notatki ze spotkań negocjacyjnych prowadzonych przez BGN.

"Do Rzeczy" podało w poniedziałek, powołując się na dokumenty dotyczące posiedzeń miejskiego zespołu koordynującego dot. reprywatyzacji, w składzie którego znajdowali się m.in. prezydent Warszawy, jej zastępca i skarbnik miejski, a także notatki ze spotkań warszawskich urzędników z tzw. handlarzami roszczeń, że Gronkiewicz-Waltz "wiedziała o kulisach przejęć atrakcyjnych gruntów w mieście przez handlarzy roszczeń".

Według tygodnika notatki z "zaskakująco koncyliacyjnych spotkań urzędników H.G.W. z 'reprywatyzatorami' były podstawą do podejmowania decyzji przez zespół koordynujący, wydający podwładnym zalecenia co do działań reprywatyzacyjnych".

d6w7tq5

Jak poinformowało "Do Rzeczy", na części dokumentów "widnieje podpis Hanny Gronkiewicz-Waltz lub adnotacja o jej obecności". "Materiały te wskazują, że Gronkiewicz-Waltz co najmniej w kilku najważniejszych warszawskich procesach reprywatyzacyjnych, w których kluczową rolę odgrywali aresztowani już handlarze roszczeń, m.in. Maciej M. i Andrzej M. - szczególnie tych dotyczących działek w pobliżu pl. Defilad - była w pełni informowana o podejmowanych przez urzędników działaniach" - czytamy w artykule.

W opublikowanej na Facebooku odpowiedzi na doniesienia tygodnika Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że "na zespole koordynującym nie zapadały decyzje zwrotowe".

"Za wydawanie decyzji reprywatyzacyjnych i sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości odpowiadał pracownik BGN pod nadzorem dyrektora biura, zgodnie z regulaminem Urzędu (parag. 14 pkt. 3 regulaminu Urzędu)" - podkreśliła prezydent stolicy. Według niej na posiedzeniach zespołu koordynacyjnego były natomiast omawiane "skutki społeczne lub finansowe decyzji zwrotowych".

"Świadczy to o tym, że nadzór systemowy nad skutkami budżetowymi i społecznymi reprywatyzacji od kilkudziesięciu lat nieuregulowanej ustawy był staranny, rzetelny i przejrzysty" - oceniła Gronkiewicz-Waltz. Jak dodała, działający w Warszawie od 2005 r. zespół koordynujący "jest odpowiednikiem kolegium w ministerstwie, któremu przewodniczy kierownik instytucji".

d6w7tq5

Prezydent powołała się przy tym na zeznania złożone przed Komisją Weryfikacyjną przez b. szefa BGN Marcina Bajko. "Nawet dyscyplinarnie przeze mnie zwolniony Marcin Bajko podczas zeznań przed Komisją Weryfikacyjną mówił: +Prezydent Warszawy, w czasie rozmów o reprywatyzacji na pewno nie nakazywała wydawania decyzji zwrotowych (...) Pani prezydent nie wydawała takich poleceń, czy to w zakresie np. zobowiązania mnie do wydania jakiejś decyzji, czy jej zmiany+" - napisała w oświadczeniu Gronkiewicz-Waltz.

Zapewniła również, że opisane przez tygodnik wewnętrzne notatki BGN ze spotkań negocjacyjnych z udziałem handlarzy roszczeń "nie były nigdy przedstawiane Prezydentowi miasta".

"Wszystkie dokumenty w sprawach reprywatyzacyjnych, łącznie z protokołami z zespołów, zostały już kilka miesięcy temu przekazane prokuraturze i CBA" - zaznaczyła prezydent Warszawy.

Wyraziła ponadto zdziwienie, że "ktokolwiek posiadający wiedzę w temacie negocjacji dot. nieruchomości warszawskich i określających je jako zaskakująco życzliwe dla nieuczciwie kupujących, nie zgłosił tego faktu prokuraturze".

d6w7tq5

Gronkiewicz-Waltz zwróciła również uwagę, że "jako autorytet w artykule ("Do Rzeczy") jest używany Krzysztof Śledziewski", który - jak podkreśliła - "ponad rok temu" został przez nią dyscyplinarnie zwolniony "za nieuwzględnienie informacji o indemnizacji przy Chmielnej 70 i przygotowanie decyzji zwrotowej". "Ten sam, który kilka miesięcy temu wg. doniesień prasowych znalazł pracę w powiatowym szpitalu w Mińsku Mazowieckim nadzorowanym przez PiS" - dodała prezydent.

Odniosła się również do osoby autora artykułu - Wojciecha Wybranowskiego - któremu zarzuciła, że w 2007 r. opublikował na jej temat artykuł w "Naszym Dzienniku" zawierający nieuprawnione i nieprawdziwe sugestie. Według relacji Gronkiewicz-Waltz po procesie sądowym - "gazeta opublikowała przeprosiny, w ramach których wyraziła ubolewanie z powodu zawarcia w artykule nieuprawnionych i nieprawdziwych sugestii".

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: "Referendum w Katalonii jest nielegalne, a policja działa zgodnie z prawem". Hiszpanie mieszkający w Warszawie zabierają głos

d6w7tq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6w7tq5