Trwa ładowanie...

Gronkiewicz-Waltz przegrała bitwę z polskimi cyrkami. Jest decyzja sądu

Do stolicy wrócą cyrki ze zwierzętami?

Gronkiewicz-Waltz przegrała bitwę z polskimi cyrkami. Jest decyzja sądu
d7p802a
d7p802a

Jest decyzja sądu w sprawie zakazu wynajmu miejskich gruntów właścicielom cyrków. Hanna Gronkiewicz-Waltz wypowiedziała wojnę cyrkowcom, ale wszystko wskazuje na to, że tę bitwę przegrała.

W styczniu 2016 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała wynajmu miejskich gruntów przedsiębiorcom prowadzącym działalność cyrkową. 14 września Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał zarządzenia jako bezprawne. W uzasadnieniu stwierdził, że uderza ono w wolność gospodarczą i dyskryminuje podmioty gospodarcze, których działalność jest prowadzona zgodnie z prawem. Miasto odwołało się do NSA, który oddalił skargę kasacyjną.

Według Związku Pracodawców Cyrku i Rozrywki, "zarządzenie wydane przez warszawski ratusz narusza ich interes prawny, dyskryminuje oraz bezprawnie narusza swobodę działalności gospodarczej oraz prawa dostępu i tworzenia kultur". - Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego ma wielkie znaczenie również dla przeciwdziałania dyskryminacji innych grup podmiotów. – komentuje mecenas Renata Wójtiuk-Janusz, która jest pełnomocnikiem polskich cyrków.

Stolica nie chce cyrków

O sprawie cyrków ze zwierzętami pisaliśmy na łamach WawaLove.pl , gdy radna Gajewska zaapelowała do władz miasta o wprowadzenie zakazu dzierżawy gruntów miejskich na potrzeby tresury zwierząt. Radna zabiegała się także o wypracowanie przepisów nakazujących przestrzeganie rygorów bezpieczeństwa i skutkujących brakiem możliwości dzierżawienia w tym celu również terenów prywatnych.

d7p802a

Apel Gajewskiej został rozpatrzony pozytywnie - w styczniu Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała odpowiednie zarządzenie. - Chcemy propagować właściwe wzorce relacji człowiek-zwierzę. Dzięki tej regulacji zakazana zostanie również dystrybucja biletów i promocja tego typu wydarzeń zarówno w Urzędzie m.st. Warszawy, urzędach dzielnic, jak i jednostkach organizacyjnych naszego miasta - podkreśla Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zarządzenie prezydent dotyczy jednak tylko terenów miejskich.

Podobne rozporządzenie dotyczące cyrków wydał wcześniej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. W stolicy Dolnego Śląska zapowiedziano również, że przygotowana zostanie specjalna uchwała dotycząca wynajmowania gruntów niebędących własnością miasta. Ustawa w praktyce wyeliminuje możliwość pojawienia się cyrku ze zwierzętami we Wrocławiu. W przypadku stolicy rozporządzenie także dotyczy terenów należących do miasta.

d7p802a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7p802a