Trwa ładowanie...

Grzybowska i Królewska przyjazne dla wszystkich

Poznajcie ciekawy projekt Forum Rozwoju Warszawy, który złożono do budżetu partycypacyjnego
Share
Grzybowska i Królewska przyjazne dla wszystkich
dc6b8zp

Forum Rozwoju Warszawy przygotowało ciekawy projekt zmian na ulicach Grzybowskiej i Królewskiej w Śródmieściu. Przebudowa o wartości 290 tysięcy złotych obejmuje nowe drzewa i zieleń, ławki i stojaki rowerowe, wyremontowane chodniki oraz pas dla autobusów i rowerów na jezdni.

Przeczytajcie też: "Władze Warszawy na każdym kroku zachęcają do jazdy samochodem"

Chodzi o przebudowę Królewskiej i Grzybowskiej między Marszałkowską i al. Jana Pawła II. W ostatnich latach stanęło tu wiele nowych biurowców, hoteli oraz budynków mieszkalnych. Mimo tak wielu zmian architektonicznych, obie ulice pozostają zaniedbane i nieprzyjazne mieszkańcom. Autorom projektu zależy zaś na uporządkowaniu przestrzeni miejskiej. Do tego ulice mają zyskać więcej zieleni.

dc6b8zp

Zmiany mają na celu podniesienie jakości użytkowania obu ulic, ich funkcjonalności i bezpieczeństwa. W efekcie zmian ma szansę powstać prawdziwa wielkomiejska przestrzeń z pierzejową zabudową i elegancką przestrzenią pełną zieleni. Drzewa ograniczą hałas i zanieczyszczenie powietrza.

Jakich zmian chcą autorzy projektu?

Wzdłuż całej ulicy dosadzone zostaną nowe drzewa (dziś po wielu drzewach zostały tylko puste miejsca), trawniki zostaną odtworzone, a krzewy uzupełnione. Zamiast barierek w pasie między jezdniami będą rośliny odporne na sól i trudne warunki. Na odcinku ok. 600 m przybędzie 30 drzew i kilkaset krzewów.

Chodniki z krzywego asfaltu i kostki zostaną wyremontowane. Nawierzchnia będzie nawiązywać do tej istniejącej już przy nowych budynkach. Do pilnego remontu nadaje się ok. 200 metrów chodnika. Nową elegancką nawierzchnię zyska też przystanek autobusowy. Na jezdni w kierunku centrum jeden pas będzie służyć autobusom i rowerom, tak jak było podczas budowy metra i tak jak jest obecnie na dalszym odcinku ul. Królewskiej. Dzięki temu autobusy nie będą musiały stać w korku a rowerzyści przestaną jeździć wśród pieszych po chodnikach.

dc6b8zp

Z szerokiej jezdni w kierunku Woli (ok. 5 m szerokości) również wydzielony będzie pas dla rowerów. Pasy rowerowe połączą się z planowanymi na 2015 r. drogami rowerowymi na ul. Marszałkowskiej i al. Jana
Pawła II.

Parkowanie na ul. Królewskiej (w rejonie biurowca Saski Crescent) zostanie przeniesione na jezdnię. Obecnie auta stawiane są na chodniku, niszcząc drzewa. Liczba miejsc parkingowych pozostanie bez zmian.

Na całej długości ulic posadzone zostaną nowe krzewy i drzewa, a także postawione ławki i stojaki dla rowerów, ewentualnie również donice z kwiatami. Usunięte i wymienione zostaną brzydkie biało-czerwone słupki.

Podoba się Wam ten projekt? Jeśli go popieracie, możecie na niego zagłosować. Pomysł przemiany ul. Grzybowskiej i Królewskiej zgłoszony został w ramach budżetu partycypacyjnego 2016. To oznacza, że o jego realizacji zadecydują warszawiacy. Głosowanie otwarte dla wszystkich warszawiaków odbędzie się w dniach 16-26 czerwca 2015 r.

dc6b8zp

Przeczytajcie też: Tak rosła Warszawa. Niesmowita animacja

dc6b8zp

Podziel się opinią

Share
dc6b8zp
dc6b8zp