Trwa ładowanie...

Hanna Gronkiewicz-Waltz jednym z najbogatszych prezydentów miast. Ile zgromadziła?

Prezydent Warszawy jest jednym z najbogatszych prezydentów polskich miast. Według rankingu money.pl zajęła 2. Miejsce. Na czele zestawienia nie ma zaskoczenia – kolejny raz prowadzi Jacek Majchrowski

Hanna Gronkiewicz-Waltz jednym z najbogatszych prezydentów miast. Ile zgromadziła?
d4159j6

Jak wynika z danych money.pl, prezydent Warszawy łącznie zgromadziła aż 5 milionów 676 tysięcy 394 złote. W 2010 roku mogła się pochwalić dorobkiem 5,457 mln - to oznacza zysk 200 tysięcy złotych w ciągu pięciu lat. W samej gotówce i na kontach bankowych Gronkiewicz-Waltz ma dziś odłożone 2,85 miliona złotych oszczędności . 700 euro i 600 dolarów to przy tym tylko drobne.

Na majątek prezydent stolicy składają się: dom o powierzchni 200 metrów kwadratowych o wartości miliona złotych, mieszkanie o powierzchni 78 metrów kwadratowych, które jest warte według szacunków Gronkiewicz-Waltz aż 1,1 mln złotych, samochód Volvo XC90 o wartości około 35 tys. oraz łódź Sasanka za 50 tys. złotych. W funduszu inwestycyjnym prezydent stolicy ulokowała 629 tys. złotych.

W oświadczeniu majątkowym Gronkiewicz-Waltz dokładnie precyzuje, ile otrzymuje od urzędu miasta, a ile z tytułu dodatkowych zajęć - w tym z wykładów prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. Łącznie w 2014 roku zarobiła z tytułu umów o pracę ponad 271 tys. złotych - za wykłady otrzymała ponad 103 tysiące złotych, z kolei urząd miasta przelał na konta pani prezydent ponad 166 tysięcy złotych. Dodatkowo z tytułu autorskich praw majątkowych zarobiła 1518 złotych. Z tytułu wykonanych na rzecz Uniwersytetu Warszawskiego umów zlecenie otrzymała ponad 1400 zł wynagrodzenia.

d4159j6

Średni majątek prezydentów to aż 1,73 miliona złotych, czyli 425 średnich pensji przeciętnego Kowalskiego. Rekordzista może się pochwalić dobytkiem, którego wartość zdecydowanie przekracza 6 milionów złotych. Money.pl po raz kolejny przeanalizował oświadczenia 18 włodarzy miast. W rankingu jest kilka zaskakujących zmian - między innymi dzięki przeniesieniu praw do domu... na dzieci.

Najbogatszych wyłoniliśmy na podstawie oszczędności ulokowanych w gotówce, funduszach inwestycyjnych, akcjach oraz nieruchomościach wpisanych do oświadczeń majątkowych. Z kolei wartość samochodów oszacowaliśmy na podstawie kalkulatora cen używanych samochodów Moto.Money.pl. Dla wszystkich przedmiotów, które są wpisane do oświadczeń i nie mają przypisanej wartości, przyjęliśmy ustawowy próg - 10 tysięcy złotych.

Warto przypomnieć, że według wyliczeń Money.pl w 2010 roku łączny majątek włodarzy miast wojewódzkich wynosił 25,9 miliona złotych, czyli średnio każdy prezydent dysponował gotówką , funduszami i nieruchomościami za nieco ponad 1,4 miliona złotych. To oznacza, że w ciągu 5 lat każdy wzbogacił się o 300 tysięcy złotych.

d4159j6
d4159j6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4159j6