Trwa ładowanie...
holderName

Hanna Gronkiewicz-Waltz: wniosek do NSA o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego

"W Polsce są dwa organy powołane do rozstrzygania spraw reprywatyzacyjnych".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hanna Gronkiewicz-Waltz: wniosek do NSA o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego
holderName

Hanna Gronkiewicz Waltz przekonuje, że komisja reprywatyzacyjna działa bezprawnie.*- Złożyliśmy wniosek do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego - powiedziała w poniedziałek prezydent Warszawy.*

"W Polsce są dwa organy powołane do rozstrzygania spraw reprywatyzacyjnych - komisja do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych, dotyczących nieruchomości warszawskich oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz w poniedziałek na konferencji prasowej.

Jak dodała, sytuacja wygląda tak, że dwa organy w państwie zajmują się tą samą kwestią. "Jeśli więc pojawiły się wątpliwości, zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, wystąpiliśmy do Naczelnego Sądu Administracyjnego o to, aby taki spór rozstrzygnąć. Z mocy prawa wtedy komisja (weryfikacyjna) powinna zawiesić swoje działania" - podkreśliła.

holderName

"W sprawie, w której organ administracji publicznej, wydał decyzję, jako organ pierwszej instancji, w toku postępowania administracyjnego, rola tego organu kończy się w momencie wydania decyzji. Organ nie ma więc legitymacji do ewentualnego udziału w postępowaniu odwoławczym, ani też inicjowania postępowań w trybie nadzwyczajnym. Nie ma więc możliwości, abyśmy byli stroną w komisji, żebyśmy, jako strona zostali wezwani" - oświadczyła prezydent Warszawy.

W poniedziałek ruszyła pierwsza rozprawa przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Zbada ona sprawę nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10. Jako świadkowie mają zeznawać m.in. urzędnicy ratusza. Decyzje komisji w tej sprawie mają zapaść w lipcu.

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki poinformował, że przed komisją nie stawił się w poniedziałek nikt w imieniu m.st. Warszawy.

źródło: PAP

holderName

Przeczytaj też: Początek prac komisji weryfikacyjnej. Zbadają budynki przy Twardej, przesłuchają urzędników

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName