Trwa ładowanie...
d1qqmza

Helena Kołaczkowska nie żyje. Jej piosenkę zna nie tylko cała Warszawa

Autorka książek dla dzieci, tekstów piosenek zmarła w wieku 103 lat. Helena Kołaczkowska napisała jeden z najsłynniejszych w Polsce refrenów, który nuciła nie tylko Warszawa. Bo któż nie zna "Na lewo most, na prawo most".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Helena Kołaczkowska zmarła w wieku 103 lat
Helena Kołaczkowska zmarła w wieku 103 lat (WP.PL, Fot: WP.PL)
d1qqmza

Helena Kołaczkowska zmarła niemal w przededniu swoich 104. urodzin. Te obchodziłaby 4 stycznia 2020 r. Cztery lata temu, w wywiadach udzielanych z okazji setnej rocznicy urodzin, przyznawała, że ma się świetnie, a z wnukami i prawnukami porozumiewa się za pomocą portali społecznościowych.

Autorka i literatka zmarła we wtorek, 31 grudnia.

Helena Kołaczkowska. Kim była autorka słynnej warszawskiej piosenki?

Helena Kołaczkowska urodziła się w Charkowie w 1916 r. Od dzieciństwa jednak mieszkała w Warszawie.

d1qqmza

Jako autorka i piosenkarka ze swoimi tekstami zadebiutowała już w czasie okupacji. Teksty tworzyła już regularnie od 1949 r.

W latach 1959–60 była dyrektorem współtworzonego przez siebie Radiowego Teatru Piosenki. Helena Kołaczkowska napisała słowa wielu pieśni, utworów estradowych i piosenek. Wśród najpopularniejszych są: "Zwykle kocha się na wiosnę", "Nasza Warszawo", "Dwaj chłopcy", "Piosenka na ulicy", "MDM", "I wtedy marzysz", "Tango hiszpańskie".

Największą popularność Helena Kołaczkowska zyskała dzięki piosence "Na prawo most, na lewo most" o odbudowie stolicy z powojennych zniszczeń. Autorka napisała ten tekst w 1950 roku, specjalnie na konkurs ZAiKS-u na piosenkę o Warszawie. Kołaczkowska zajęła w nim trzecie miejsce.

Piosenkę "Na prawo most, na lewo most" śpiewały m.in. Irena Santor i Alina Janowska.

d1qqmza

Melodie do słów Kołaczkowskiej komponowali m.in.: Alfred Gradstein, Franciszka Leszczyńska, Jerzy Wasowski i Władysław Szpilman. Tworzyła też nowe polskie wersje zagranicznych przebojów, jak "Ramona" (muz. Mabel Wayne), czy "Piosenka o Sekwanie" (muz. Guy Lafage).

Helena Kołaczkowska wydała także zbiór piosenek dla dzieci z muzyką Marii Kaczurbiny.

Źródło: radiozet.pl

d1qqmza

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jak się pracuje z europosłami PiS? Magdalena Adamowicz: nie odpowiadają mi "dzień dobry"

d1qqmza

Podziel się opinią

Share

d1qqmza

d1qqmza