Trwa ładowanie...

Hołd dla ofiar rzezi wołyńskiej. Macierewicz i Kaczyński uczcili zmarłych

- Każde ludobójstwo wymaga od nas pamięci - powiedział szef MON.

Share
Hołd dla ofiar rzezi wołyńskiej. Macierewicz i Kaczyński uczcili zmarłych
d1g8tcw

Odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Uroczystości rozpoczęły się we wtorek przy Skwerze Wołyńskim w Warszawie. Udział w nich wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich i mieszkańcy stolicy.

Obecni byli m.in. szef MON Antoni Macierewicz i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W ramach uroczystości upamiętniających 74. rocznicę rzezi wołyńskiej odsłonięto tablicę informacyjna przy Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w województwach południowo-wschodnich w latach 1942-1947. Złożono również wieńce przy pomnikach Ofiar Ludobójstwa i 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

Rzeź wołyńska

11 lipca 1943 r. rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Wołyniu, określana mianem rzezi wołyńskiej. Tego dnia, nazwanego później Krwawą Niedzielą, zaatakowano ludność z blisko 100 polskich miejscowości. Historycy oceniają, że podczas rzezi wołyńskiej zginęło od 30 do 60 tys. Polaków. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. ofiar, przy czym część ofiar zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

d1g8tcw

Sejm - na mocy uchwały z lipca 2016 r. - ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Izba niższa oddała w niej hołd "wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".

Źródło: PAP

d1g8tcw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g8tcw