Trwa ładowanie...
d49bi2s

Hotel Bristol przed wojną [ZDJĘCIA]

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hotel Bristol przed wojną [ZDJĘCIA]
d49bi2s

Hotel Bristol już od ponad 100 lat przyjmuje gości. Jest jednym z najpiękniejszych - o ile nie najpiękniejszym - warszawskim hotelem.

Zobaczcie również: Ślizgawki w dawnej Warszawie [ZDJĘCIA]

Początkowo w tym miejscu stał Pałac Tarnowskich. W 1895 roku działkę wykupiła spółka należąca m.in. do Ignacego Jana Paderewskiego. Pałac wyburzono, a na miejscu postawiono piękny hotel. Kamień węgielny położono w 1899 roku. Hotel otwarto dla gości w 1901 r. - To było wielkie przedsięwzięcie finansowe. Koszt budowy przekroczył ok. 2 mln rubli, co stanowiło ok. połowy całorocznego budżetu Warszawy, dwa razy tyle, co kościół św. Floriana na Pradze, znacznie więcej niż Filharmonia Narodowa - opowiadał w Polskim Radiu dr Feliks Ptaszyński.

d49bi2s

Hotel wyróżniał się nowoczesną technologią na światowym poziomie - były tu windy, nowoczesne łazienki, restauracje, sale do bilardu. Na parterze znajdowały się: urząd pocztowy, fryzjer, fotograf, sklepy i kwiaciarnia. Jak pisze w swojej publikacji „ Trakt Królewski ” – Julian A. Chorościcki: „Prymat wśród hoteli

warszawskich odebrał Europejskiemu hotel BRISTOL, wzniesiony w latach 1899 – 1901 według projektu architekta Władysława Marconiego przy współpracy Stanisława Grochowicza, dla Ignacego Paderewskiego".

W Bristolu pomieszkiwał Paderewski. Przez kilka lat swoją pracownię miał tutaj Wojciech Kossak. Tutaj zawsze zatrzymywał się Jan Kiepura. W hotelu gościli też m.in. Helmut Kohl i Jacques Chirac. Pierogami z kapustą i grzybami delektował się w hotelowej restauracji Mick Jagger.

d49bi2s

Podziel się opinią

Share

d49bi2s

d49bi2s