Trwa ładowanie...

Ile osób zdało maturę? Są wyniki

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości w piątek na konferencji prasowej w Warszawie.

Share
Ile osób zdało maturę? Są wyniki
d470m9d

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości w piątek na konferencji prasowej w Warszawie. Wiadomo już, ilu maturzystom się powiodło oraz jaką część młodych Polaków czeka poprawka w sierpniu lub dopiero za rok.

Tegoroczną maturę zdało 78,5 proc. absolwentów - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

Tego dnia otrzymali też świadectwa maturalne. Do poprawki mogą przystąpić już w sierpniu. Pozostali muszą czekać rok.

W tym roku po raz pierwszy jest na nich umieszczony napis "PRK" i cyfra rzymska IV, co wynika z wprowadzenia Polskiej Ramy Kwalifikacji. Cyfra informuje, na jakim poziomie ma kwalifikacje właściciel świadectwa.

d470m9d

Wyniki

Od wczesnych godzin rannych w piątek maturzyści mogli sprawdzić swoje indywidualne wyniki w systemie informatycznym macierzystej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Były one systematycznie wgrywane do systemu w nocy z czwartku na piątek.

Obecny na prezentacji wyników wiceminister edukacji Maciej Kopeć ocenił, że nie odbiegają zasadniczo od wyników z lat ubiegłych.

Wśród tegorocznych absolwentów z liceów maturę zdało 84,4 proc., a prawo do poprawki ma 10,7 proc. Wśród tegorocznych absolwentów z techników zdało 67,9 proc., prawo do poprawki ma 22,4 proc.

W tym roku do matury przystąpiło 258 tys. absolwentów, z czego 165,9 tys. to absolwenci liceów, a 92,2 tys. - absolwenci techników.

d470m9d

Jak maturzyści wypadli na egzaminach z poszczególnych przedmiotów? Maturę z języka polskiego zdało 97 proc. osób przystępujących do egzaminu, z matematyki – 83 proc., a z języka angielskiego - 93 proc.

Jeśli chodzi o inne języki obce, to w liceach maturę z francuskiego zdało 99 proc. abiturientów, z hiszpańskiego – 98 proc., niemieckiego – 96 proc., rosyjskiego – 94 proc., włoskiego – 98 proc.

W technikach egzamin pisemny z języka polskiego zdało 96 proc. maturzystów (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 51 proc., na rozszerzonym wybieranym tylko przez chętnych - 36 proc.), z matematyki - 75 proc. (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 45 proc., na rozszerzonym - 17 proc.), a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 89 proc. (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 61 proc., na rozszerzonym - 46 proc.).

W przypadku języków narodowych zdawanych przez maturzystów ze szkół dla mniejszości narodowych zdawalność z litewskiego, ukraińskiego i białoruskiego wyniosła 100 proc.

d470m9d

Do egzaminu maturalnego przystąpiło w maju tego roku 258 tys. tegorocznych absolwentów (165,9 tys. absolwentów liceów, 92,2 tys. absolwentów techników).

Co zrobić, żeby zdać?

Aby zdać maturę, licealiści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym) oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego.

Ponadto, maturzyści musieli też obowiązkowo wybrać jeden przedmiot, z którego zdawali egzamin pisemny. Można było przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów.

Maturzysta musiał zdobyć 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych. Nie dotyczyło to przedmiotów do wyboru.

d470m9d

Co nowego?

W tym roku po raz pierwszy maturzyści będą mogli odwołać się od uzyskanego wyniku matury. Zweryfikuje go wówczas okręgowa komisja egzaminacyjna.

W 285 przypadkach unieważniono egzamin. W 56 przypadkach wynikało to z wniesienia na egzamin telefonu komórkowego lub korzystania z niego w trakcie egzaminu, a w 62 - stwierdzono niesamodzielność pisania egzaminu (jeden przypadek wykryto w trakcie jego trwania, a 61 - podczas sprawdzania prac).

Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia.

Źródło: PAP/WP

d470m9d
d470m9d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d470m9d
d470m9d