Trwa ładowanie...

Internet w całym metrze do końca roku?

"Wszystkie uzgodnienia techniczne zostały wykonane. Teraz sprawa leży w gestii operatorów" – mówi Krzysztof Malawko z Metra Warszawskiego

Internet w całym metrze do końca roku?
d16hbrf
d16hbrf

Obecnie z telefonów komórkowych w całym metrze korzystać mogą jedynie ci, którzy korzystają z usług sieci Play. U pozostałych operatorów zasięg niknie przy wjeździe pociągów do tunelu. Jest szansa, że to się niedługo zmieni - dowiadujemy się z "Transportu Publicznego".

– Wszystkie uzgodnienia techniczne [ws. zwiększenia zasięgu] zostały wykonane. Teraz sprawa leży w gestii operatorów – mówi Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy Metra.

Zasięg sieci komórkowych pojawił się po raz pierwszy w 2001 r. na stacji Centrum. W 2004 r. objął pozostałe stacje. Jednak zasięg ginął przy wjeździe pociągu do tunelu. W 2011 r. sieć Play wprowadziła zasięg na całej linii podziemnej kolejki - także w tunelach.
technicznych, jak i organizacyjnych. My tylko udostępniamy miejsce, koszty montażu (i konserwacji) pokrywają sami operatorzy, płacą nam też czynsz. Wszystkie urządzenia muszą mieć odpowiednie atesty i dokumenty, że nie zakłócą nam łączności – wyjaśnia Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego.

d16hbrf

Firmom telekomunikacyjnym udało się już ustalić szczegóły współpracy, a przede wszystkim zasady wzajemnych rozliczeń. Ta właśnie kwestia blokowała do tej pory rozszerzenie zasięgu. Na razie Plus, T-Mobile i Orange oferują zasięg w tunelach na północ od stacji A-20 Słodowiec. Prawdopodobnie do końca roku uda się rozszerzyć na całą linię.

Pewnie nie wszystkich to ucieszy, bo taka zmiana oznaczać może niekończące się rozmowy telefoniczne współpasażerów. Może nie będzie jednak tak źle, bo hałas w kolejce podziemnej uniemożliwia dłuższe rozmowy telefoniczne. Dlatego zasięg przyda się przede wszystkim do korzystania z internetu.

d16hbrf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16hbrf