Trwa ładowanie...

"J....ć murzyna", "j....ć araba". Rasistowskie napisy na praskich ulicach

Wulgaryzmy powinny zniknąć do końca tygodnia

Share
"J....ć murzyna", "j....ć araba". Rasistowskie napisy na praskich ulicach
ddavper

W Warszawie, na jednym z zabytkowych budynków przy ul. Inżynierskiej 6 pojawiły się wulgarne napisy o charakterze rasistowskim. "J....ć murzyna", "j...ć araba", "Legia Warszawa biała drużyna” - możemy przeczytać.

O sprawie poinformowała WawaLove Joanna Grabarczyk, koordynator kampanii HejtStop. - Jesteśmy w trakcie uzyskiwania zgody na legalne zamalowanie napisów – mówi. - Akcja powinna odbyć się do końca tygodnia - dodaje.

Prokuratura Rejonowa w Warszawa-Żoliborz wszczęła śledztwo w sprawie napisów antysemickich i antyromskich, które w ostatnim czasie zalały stolicę. Zawiadomienie złożyli członkowie stowarzyszenia Hejtstop.

ddavper

O*d 3 miesięcy do lat 2*

O wulgaryzmach i rasistowskich hasłach na warszawskich ścianach oraz akcjach HejtStopu pisaliśmy wielokrotnie. Niedawno przy okazji napisów, jakie pojawiły się przy Nowym Świecie 23/25 , w Pasażu Italia, gdzie znajduje się Punkt Info dla Migrantów. Nieznani sprawcy przyozdobili pasaż nienawistnymi napisami i znakami takimi jak: White Power, Białego Nowego Roku i krzyżami celtyckimi. Gdy HejtStop je zamalował, pojawiły się następne , o wiele groźniejsze: "Potniemy was", "Zaj...my was lewackie k...y", "White Power" ("Biała Siła"), "Biała Warszawa", "Białe Śródmieście", "White Pride" ("Biała duma"), a nawet "SS".

Co grozi za malowanie podobnych napisów? Kodeks Karny (Art. 256. § 1.) wyraźnie mówi, że "kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

ddavper

Podziel się opinią

Share
ddavper
ddavper