Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany RTV EURO AGD

Jak dbać o ekspres do kawy? Poznaj proste sposoby czyszczenia i konserwacji

Aromatyczna kawa to jeden z najprzyjemniejszych, porannych rytuałów. Żeby jednak kawowy napar zawsze cieszył doskonałym smakiem, warto regularnie dbać o czystość i sprawność domowego ekspresu. Dzięki naszym wskazówkom twoje urządzenie będzie działało bez zarzutu, a poranne espresso nigdy nie straci swojej mocy i charakteru.

 Źródło: Adobe Stock
d2moqip
d2moqip

W czasach nieustannego pędu poranna kawa to jeden z tych momentów, kiedy możemy się na moment zatrzymać i cieszyć chwilą, zanim znów stawimy czoła codziennym wyzwaniom. Dlatego też dla wielu z nas domowy ekspres do kawy jest tak ważnym sprzętem w mieszkaniu – z jego pomocą kuchnia zamienia się w przytulną włoską kawiarnię, a ulubiony napar pod względem smaku w niczym nie ustępuje kawom przyrządzanym przez doświadczonych baristów.

Na rynku istnieje wiele rodzajów urządzeń do parzenia kawy, a każdy z nich różni się budową i sposobem działania. Choć nie brakuje amatorów kawiarek i zestawów do przelewu, większość osób ze względu na oszczędność czasu i wygodę wybiera automatyczne ekspresy do kawy. Najpopularniejsze z nich to oczywiście ekspres ciśnieniowy i ekspres przelewowy. Zanim skupimy się na sposobach pielęgnacji obu tych sprzętów, wyjaśnijmy najpierw ich charakterystykę i różnice w sposobie parzenia kawowych naparów.

Ekspres przelewowy – działanie i konserwacja

To absolutny klasyk wśród kawowych sprzętów, który pamięta jeszcze czasy PRL-u. Urządzenie składa się z takich elementów jak: zbiornik na wodę, dripper, system przepływowego podgrzewania wody, prysznic, dzbanek wraz z podstawką utrzymującą ciepło, a także miarkę do kawy. Niektóre ekspresy przelewowe dodatkowo wyposażone są w młynek, jednak nie jest to regułą. Zaletą tego sprzętu jest fakt, że za jednym zamachem można zaparzyć cały dzbanek kawy. To idealne rozwiązanie dla osób, które piją jej dużo. Sprawdzi się także w przypadku, gdy w domu mieszka wielu amatorów kawowego naparu. Do minusów należy na pewno długi czas parzenia. Kawowi koneserzy zwracają także uwagę na fakt, że kawa parzona w ekspresie przelewowym nie zachwyca tak bogatym smakiem i aromatem, jak przygotowana pod ciśnieniem.

d2moqip

Jak dbać o ekspres przelewowy? Kluczowe jest regularne mycie urządzenia po każdym użyciu. Na szczęście ta czynność nie jest skomplikowana, gdyż wymienne filtry papierowe zatrzymują fusy. Pielęgnacja takiego urządzenia ogranicza się więc do mycia pod bieżącą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu.

Jak działa ekspres ciśnieniowy i w jaki sposób o niego dbać?

Nieco bardziej zaawansowany w technologii i działaniu jest ekspres ciśnieniowy. Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie pod odpowiednim ciśnieniem przelewa wodę przez zmieloną kawę. Standardowo dzięki parzeniu w ekspresie ciśnieniowym możemy uzyskać jedną filiżankę espresso, jednak sprzęt oferuje znacznie więcej opcji, które ucieszą każdego smakosza. Porcja espresso to przecież baza dla innych kawowych napojów, jak np. cappuccino, latte czy americano. Miłośnicy ekspresów ciśnieniowych zwracają uwagę na szybkość przyrządzania naparów, ich niezrównany smak oraz aromat, a także na wbudowany młynek do kawy.

Żeby sprzęt służył jak najdłużej, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podstawą jest systematyczne odkamienianie ekspresu ciśnieniowego. Kamień i osady wodnie to najczęstsza przyczyna awarii automatycznych urządzeń do parzenia kawy. Można temu zapobiec, stosując program do odkamieniania, a także jak najczęściej wymieniając zmiękczające filtry do wody. Niezwykle ważna jest także troska o czystość i higienę ekspresu. Jeżeli chcesz, żeby twój sprzęt działał bez zarzutu, regularnie myj wszystkie części urządzenia, łącznie ze sprzętem spieniającym. Dzięki temu ekspres będzie sprawny, a kawa niezmiennie wyśmienita.

Artykuł sponsorowany RTV EURO AGD
d2moqip
d2moqip