Trwa ładowanie...
d4hlof3

Jak głosować korespondencyjnie? Przedstawiamy instrukcję

W niedzielę, 12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. W lokalach wyborczych będzie można oddać głos na swojego kandydata. Niektórzy jednak oddadzą go wcześniej, głosując korespondencyjnie. Podpowiadamy, jak wygląda takie głosowanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Podpowiadamy, jak wygląda głosowanie korespondencyjne
Warszawa. Podpowiadamy, jak wygląda głosowanie korespondencyjne (PAP)
d4hlof3

Jedną z możliwości głosowania w wyborach prezydenckich 2020 jest głosowanie korespondencyjne. Głosując w ten sposób nie trzeba iść do lokalu wyborczego. Można oddać głos, wypełniając pakiet wyborczy. Pakiet następnie zostanie dostarczony na podany adres.

Korespondencyjnie zagłosują tylko te osoby, które odpowiednio wcześnie zgłosiły zamiar takiego głosowania. Są to wyborcy, którzy głosowali korespondencyjnie już w I turze. To także ci, którzy przebywają na kwarantannie i zgłosili chęć głosowania korespondencyjnego do 7 lipca 2020.

W wyjątkowych sytuacjach, gdy wyborcy dopiero teraz dowiedzieli się lub dopiero dowiedzą, że nie będą mogli wychodzić z domu 12 lipca, na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego jest czas do 10 lipca.

d4hlof3

Warszawa. Instrukcja głosowania

Wyborcy, którzy będą głosować korespondencyjnie otrzymają pakiet wyborczy. Zawiera on kartę do głosowania, kopertę na kartę do głosowania, oświadczenie o samodzielnym i tajnym głosowaniu, kopertę zwrotną oraz instrukcję, jak głosować.

Aby oddać ważny głos należy:

- wypełnić kartę do głosowania, stawiając znak "X" przy nazwisku tylko jednego kandydata
- umieścić kartę do głosowania w kopercie na kartę do głosowania i ją zakleić
- wypełnić i podpisać oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu
- zaklejoną kopertę zawierającą kartę do głosowania oraz wypełnione oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu umieścić w kopercie zwrotnej
- zakleić kopertę zwrotną
- na kopercie zwrotnej wpisać numer komisji wyborczej i jej adres
- kopertę zwrotną umieścić w nadawczej skrzynce pocztowej Poczty Polskiej najpóźniej 10 lipca lub w dniu głosowania, 12 lipca w godzinach od 7:00 do 21:00, zanieść ją osobiście do komisji wyborczej, ewentualnie poprosić o to zaufaną osobę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4hlof3

Podziel się opinią

Share

d4hlof3

d4hlof3