Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
07-12-2017 13:16

Jak poprawić komfort pracy w domu?

Zakładamy własne firmy, by móc samodzielnie decydować o terminach, zleceniach, czasie wolnym i wynagrodzeniu. Często jednak zapominamy o czymś bardzo ważnym: komfortowym stanowisku pracy. Jak zadbać o zdrowie, pracując w domu?

Jak poprawić komfort pracy w domu?Źródło: Materiały prasowe
d2qjped
d2qjped

Zainteresowanie Polaków prowadzeniem własnej działalności gospodarczej nie słabnie. Raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw (2016) dowodzi, że na rynku działa ponad 1,8 mln podmiotów gospodarczych, z czego aż 95,8% należy do sektora mikroprzedsiębiorstw. Warto też zauważyć, że 15% badanych odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy w ciągu najbliższych trzech lat rozważa założenie działalności gospodarczej. Prowadzenie własnej firmy ma wiele zalet: Sami decydujemy o wysokości wynagrodzenia, doborze zleceń i terminie ich wykonania. Zamiast udawać się codziennie do biura, wykonujemy swoją pracę, siedząc np. przy stoliku w kawiarni, a gdy brakuje nam towarzystwa, korzystamy z oferty biur co-workingowych. Przynajmniej takie jest założenie. W praktyce bywa tak, że będąc firmą jednoosobową, najczęściej pracujemy w domu. W jaki sposób zadbać o komfort pracy we własnych czterech ścianach?

Optymalna temperatura pomieszczenia

Istnieje zależność między temperaturą powietrza w pomieszczeniu, w którym pracujemy, a efektywnością naszej pracy. Badania ergonomiczne przeprowadzone przez prof. Alana Hedge’a na Uniwersytecie Cornella wykazały, że zbyt niska temperatura w miejscu pracy obniża produktywność pracowników i sprzyja popełnianiu przez nich błędów; wyższa przekłada się natomiast na wzrost efektywności. Oczywiście, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu nie jest wskazana, bowiem utrudnia skupienie i sprzyja rozleniwieniu. Szacuje się, że optymalna temperatura do pracy przy komputerze mieści się w przedziale 22–25°C, przy wilgotności powietrza poniżej 40%.

Ergonomia mebli do pracy

O ile nasza ulubiona kanapa jest wygodna i komfortowa, gdy mowa o wieczornym odpoczynku, o tyle ani ona, ani nawet stół obiadowy nie nadają się na meble do codziennej pracy. Permanentna niewłaściwa postawa podczas pracy poskutkuje pogłębiającymi się bólami kręgosłupa, szyi, karku i mięśni, a także zaburzeniami krążenia. Jeśli podejmujemy decyzję o pracy na własny rachunek, powinniśmy zadbać nie tylko o regularne zlecenia. Musimy postarać się o wygodne, urządzone zgodnie z zasadami ergonomii miejsce do pracy. Wskazany byłby osobny pokój, będący naszym domowym biurem, ale równie dobrze sprawdzi się kąt biurowy składający się z krzesła i biurka. Krzesło musi być odpowiednio wyprofilowane, z możliwością regulacji wysokości siedziska i kąta pochylenia oparcia. Biurko natomiast powinno mieć przede wszystkim dostatecznie dużo miejsca pod blatem, by zapewnić swobodne ułożenie nogom. Dla osób, które nie lubią zbyt długo pozostawać w pozycji siedzącej, doskonałym rozwiązaniem są biurka z elektryczną regulacją wysokości blatu, dostępne w ofercie firmy AJ Produkty. Dzięki dużemu zakresowi ustawienia wysokości, biurka te umożliwiają pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, znacznie poprawiając komfort jej wykonywania.

Właściwe oświetlenie

Pomieszczenie, w którym wykonujemy naszą pracę, powinno być jasne, wyposażone w kilka źródeł światła. Najważniejszym jest światło dzienne – z możliwością jego regulowania za pomocą zasłon, żaluzji lub rolet. Oprócz lampy sufitowej, w pokoju powinna znajdować się jeszcze lampka stojąca, ustawiona tak, by oświetlać przestrzeń roboczą, a jednocześnie nie utrudniać widzenia (nie może świecić nam prosto w oczy ani padać na ekran komputera).

d2qjped

Rozmieszczenie urządzeń biurowych

Pracując w domu, należy zadbać o choćby odrobinę ruchu, który pobudzi mięśnie i krążenie. W tym celu urządzenia biurowe warto rozmieścić tak, by konieczność zeskanowania czy wydrukowania dokumentu zmuszała nas do zmiany pozycji czy przemieszczenia się do innego fragmentu pokoju. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji nie jest wskazane, a gdy pracujemy sami, łatwo stracić poczucie czasu.

Komfort pracy jest bardzo ważny, przekłada się bowiem nie tylko na efektywność, lecz także na nasze zdrowie. Decydując się na własną działalność gospodarczą, warto o tym pamiętać.

d2qjped
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qjped