Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jak szybko wycenić nieruchomość na sprzedaż w Warszawie? Odpowiadamy

Jeśli chcemy sprzedać dom lub mieszkanie, to musimy realnie oszacować wartość posesji. Właśnie w tym miejscu pojawiają się pierwsze pytania: kto robi wycenę nieruchomości? Jak długo trzeba na nią czekać? Sprawdźmy

Share
Jak szybko wycenić nieruchomość na sprzedaż w Warszawie? OdpowiadamyŹródło: materiały partnera
d3270vg

Co to jest wycena nieruchomości?

Zgodnie z literą prawa, w Polsce definiuje ją ustawa o gospodarce nieruchomościami. To właśnie w toku wyceny określa się wartość:

  • nieruchomości rynkowej,
  • nieruchomości odtworzeniowej,
  • nieruchomości katastralnej. 

 

Cały proces prowadzi rzeczoznawca, który działa na mocy rozporządzenia w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzenia operatu szacunkowego. Jest to akt prawny z 21 września 2004 roku, który doczekał się już kilku nowelizacji. Uzyskana w ten sposób wycena ma charakter prawnie wiążący.

d3270vg

Za swoją pracę rzeczoznawca pobiera opłatę. Jej wysokość różni się, a na wysokość składa się wiele zmiennych. Można jednak założyć, że kwota, jaką zapłacimy, będzie mieścić się w przedziale 200-1000 złotych. Jeśli sytuacja prawna lokalu jest jasna i nie budzi wątpliwości, to operat otrzymamy w ciągu dwóch tygodni. 

Co, jeśli zależy nam na czasie, lub chcemy tylko poznać uśrednioną wartość lokalu mieszkalnego. W takiej sytuacji można skorzystać z usługi, jaką oferuje SonarHome — to firma, której algorytm umożliwia uzyskanie szybkiej wyceny nieruchomości na terenie Warszawy.

Jak szybko wycenić nieruchomość na sprzedaż?

Jeśli wstępna wycena wartości mieszkania w Warszawie w pełni nam wystarczy, to będziemy potrzebować tylko dostępu do internetu. Najlepsze firmy działające w tym obszarze rynku udostępniają swoje narzędzia za darmo. Wystarczy podać dane adresowe, metraż, liczbę pokoi, piętro, na którym znajduje się lokal oraz łączną liczbę pięter w budynku. 

Na cenę wpływa też rok budowy oraz standard mieszkania. Inaczej kształtują się ceny posesji, które wymagają gruntownego remontu, a inaczej lokali, które wymagają tylko odświeżenia, lub tych, które uchodzą za nieruchomości luksusowe. 

d3270vg

Jeśli uznamy, że oferta jest dla nas atrakcyjna i chcielibyśmy sprzedać mieszkanie, to wystarczy tylko wysłać zgłoszenie. Po potwierdzeniu szczegółów spotkamy się z profesjonalnym doradcą, który szybko zweryfikuje stan techniczny posesji. Po jego wizycie otrzymamy indywidualną propozycję zakupu.

Najlepsze platformy dostępne na rynku nie tylko oferują odkup naszej nieruchomości, ale pełnią też rolę pośrednika. Korzystając z usługi DigitalBroker, zapewniamy sobie dostęp do wsparcia zawodowców. Dzięki nim z łatwością przygotujemy mieszkanie do sprzedaży, na przykład wykonując profesjonalne zdjęcia lokalu lub organizując dni otwarte.

Wycena mieszkań w Warszawie — co jeszcze trzeba wiedzieć?

W sieci często można przeczytać, że cena za metr kwadratowy mieszkania w mieście stołecznym przekroczyła 12 tysięcy złotych. Sprzedający oczekują więc odpowiednio wysokich ofert za swoje nieruchomości. 

Pod wieloma względami jest to zgodne z prawdą, jednak ceny mogą dość mocno różnić się w zależności od dzielnic Warszawy. Zgodnie z raportem SonarHome, najwyższa jest cena za jeden metr kwadratowy na Śródmieściu: nawet 15 tysięcy złotych. Podobne stawki obowiązują też na Żoliborzu i Mokotowie. 

d3270vg

Na drugim biegunie znajduje się Wawer, Białołęka i Ursus. W tych dzielnicach metr kwadratowy nieruchomości kosztuje mniej, niż dziesięć tysięcy złotych. Warto zwrócić też uwagę na to, że pandemia COVID-19 nie wpłynęła negatywnie na rynek nieruchomości w mieście stołecznym. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania małe (do 40 mkw) i średnie (do 65 mkw). Mimo zmiany oprocentowania kredytów eksperci prognozują dalszy wzrost wartości mieszkań.

Artykuł sponsorowany
d3270vg
d3270vg