Trwa ładowanie...
d16ifb3

Jaki prezentuje szeroki program dla warszawskich seniorów. Wśród propozycji europejskie nowinki

Warszawska karta seniora, rozbudowana sieć domów dziennego pobytu czy dopasowane do różnych potrzeb seniorów mieszkania - to tylko część propozycji zaprezentowanych dziś przez kandydata na prezydenta Warszawy, Patryka Jakiego. Wśród nich znalazły się m.in. takie punkty, jak formuła mieszkań wytchnieniowych - w których profesjonaliści opiekujący się dorosłymi osobami z niepełno sprawnościami, sami będą mogli odpocząć, lub zająć się typowo urzędową pracą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Patryk Jaki przedstawił propozycje dla warszawskich seniorów
Patryk Jaki przedstawił propozycje dla warszawskich seniorów (Facebook.com)
d16ifb3

Jaki oparł swój program na dwóch głównych filarach. Pierwszy obejmuje seniorów, którzy mimo podeszłego wieku są nadal aktywni. To dla nich oferta rekreacyjna i rozrywkowa miasta ma zostać mocno rozszerzona. Drugi filar to pomoc seniorom, którzy już dziś ze względu na niepełnosprawności i problemy zdrowotne, nie mogą prowadzić aktywnego trybu życia, ale nie otrzymują potrzebnego wsparcia.

Pierwszą propozycją kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy jest Warszawska Karta Seniora, dzięki której osoby w podeszłym wieku będą mogły aktywniej uczestniczyć w życiu społecznym. Obejmie ona m.in. ujednolicenie i uporządkowanie ulg do teatrów, muzeów, miejsc sportu i rekreacji czy restauracji. W pakiecie zmieścić się mają także ulgi na część usług z zakresu służby zdrowia.

Wśród innych obietnic znalazła się m.in. rozbudowa sieci domów dziennego pobytu o około 40 takich placówek, czy utworzenie interaktywnej mapy dla seniorów, dzięki której każdy za pomocą internetu, będzie mógł zgłaszać problemy do rozwiązania w mieście czy swojej dzielnicy.

d16ifb3

Kandydat prawicy sporo miejsca w swoim programie poświęcił także ofercie mieszkaniowej dla seniorów. Wyróżnił w niej mieszkania dedykowane, a więc takie, które muszą być dokładnie dostosowane np. do niepełnosprawności danego seniora, czy mieszkania wytchnieniowe, gdzie opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, będą mogli także wypocząć i poświęcić się pracy typowo urzędowej.

Kolejną nowością, jaką proponuje Jaki, są tzw. mieszkania łączone. Byłby to program dla samotnych seniorów, którzy chcieliby razem zamieszkać i wzajemnie się wspierać przy jednoczesnej opiece miasta. Jak powiedział kandydat, takie programy z powodzeniem funkcjonują już na zachodzie Europy, gdzie seniorzy są samotni choćby przez niedostatecznie częste wizyty swoich dzieci i wysokie koszty utrzymania, które mogą podzielić między siebie.

- Warszawa musi być także bardziej dostępna dla seniorów, którzy są często więźniami własnych mieszkań. Dlatego będziemy dbać o jakość chodników, przystanków, siłowni plenerowych czy systemów informacji miejskiej - by nie były one przeszkodami, a służyły najbardziej zasłużonym mieszkańcom stolicy - konkluduje Jaki.

d16ifb3

Podziel się opinią

Share
d16ifb3
d16ifb3