Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jaki tuner TV wybrać? Czym powinien się wyróżniać?

Słyszeliście o takim urządzeniu jak tuner TV? Jeśli ktoś na co dzień korzysta z platform streamingowych, takich jak Netflix, być może wcale nie interesuje się aktualną ramówką w TV. Tymczasem sprawa dekodera do odbioru odpowiedniego sygnału staje się teraz bardzo istotna. W 2022 w całej Polsce zmienia się standard nadawania. Od tej pory do odbioru telewizji naziemnej niezbędny będzie sprzęt kompatybilny z sygnałem DVB-T2. O co w tym chodzi? Już wyjaśniamy.

Share
 Źródło: materiały partnera, fot: Copyright (c) 2017 diy13/Shutterstock. No use without permission.
d47q37m

Co oznacza zmiana sygnału TV na DVB-T2?

Tuner TV ma za zadanie przetwarzanie (czyli dekodowanie) sygnału TV odbieranego przez antenę telewizyjną. Stąd bywa nazywany również dekoderem. Nowoczesne telewizory mają wbudowany tuner, natomiast starsze modele, aby móc prawidłowo odbierać programy telewizji naziemnej, potrzebują zewnętrznego urządzenia. Taki dekoder to najczęściej prostokątne pudełko, które łączymy z telewizorem za pomocą kabla HDMI. Zewnętrzny tuner TV odbierający sygnał DVB-T2 umożliwia korzystanie za darmo z dostępnych programów telewizyjnych – bez dodatkowych umów z operatorami i opłat abonamentowych.

A po co zmieniać standard kodowania? To jedna z konsekwencji wprowadzania na szerszą skalę technologii 5G w naszym kraju. Nie ma się czym martwić, bo tak naprawdę niesie za sobą same korzyści:

  • możliwość oglądania programów w wyższej rozdzielczości,
  • więcej dostępnych kanałów na tym samym paśmie.
d47q37m

Tuner TV – jak wybrać?

Zanim wybierzemy się do sklepu po dekoder, warto sprawdzić, czy w ogóle będzie potrzebny. Dobrze wczytać się w specyfikację swojego telewizora. Jeśli okaże się, że zewnętrzny tuner będzie od tego roku konieczny, wówczas należy przyjrzeć się konkretnym modelom. Niezbędnym kryterium jest obsługa sygnału DVB-T2, jednak to kryterium spełnia na dziś każdy dostępny w sprzedaży tuner. Na co zatem warto patrzeć? Najważniejsze cechy tunera TV to:

  • obsługiwana rozdzielczość i proporcje obrazu,
  • dodatkowe funkcje, takie jak nagrywanie, blokada rodzicielska, elektroniczny przewodnik po programach (EPG)
  • łatwość obsługi i konfiguracji – idealnie, jeśli menu jest przejrzyste, a w pudelku z urządzeniem znajduje się instrukcja w języku polskim,
  • dostępne funkcje ulepszające jakość obrazu i dźwięku, jak na przykład Dolby Digital+.

Na końcu, warto też wymienić ogólną estetykę i jakość wykonania – w końcu umieszczony w salonie tuner będzie się rzucał w oczy, więc powinien dobrze prezentować się w salonie.

Ile kosztuje tuner? Ceny różnią się w zależności od konkretnego modelu. Można jednak przyjąć, że średnia kwota za taki zakup to około 150 zł. Jak widać, jest to znacznie mniej niż ewentualna wymiana TV.

d47q37m

Wiesz już, jaki tuner TV wybrać? Jeśli planujesz zakup, sprawdź także, czy należy Ci się dofinansowanie na zakup nowego urządzenia tego typu. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami w parze ze zmianą standardu mają iść także dopłaty do wymiany dekoderów. W ten sposób zmiana ma być jak najbardziej neutralna dla domowych budżetów i wprowadzić nas w nowoczesny standard bez żadnych przykrych konsekwencji.

Artykuł sponsorowany
d47q37m
d47q37m