Trwa ładowanie...

Jan Śpiewak trafi do więzienia za Mapę Reprywatyzacji? "Kolejna Próba zastraszenia"

"Chce zamknąć usta największemu ruchowi miejskiemu w Polsce"

Jan Śpiewak trafi do więzienia za Mapę Reprywatyzacji? "Kolejna Próba zastraszenia"
d2qnvqh
d2qnvqh

"Były wiceminister Obrony Narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i prezes wpływowego think tanku Narodowe Centrum Studiów Strategicznych Jacek Kotas chce, by przewodniczący stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Śpiewak trafił za kratki z powodu publikacji Mapy Reprywatyzacji 2.0" - poinformował rzecznik stowarzyszenia Karol Perkowski. - Oprócz wytoczenia sprawy karnej Kotas publicznie groził, że w powództwie cywilnym będzie ubiegał się o 100 tys. zł od Jana Śpiewaka i 50 tys. od stowarzyszenia - dodaje. I podkreśla, że jest to "kolejna próba zastraszenia organizacji społecznej"

Stowarzyszenie zaprezentowało we wrześniu 2016 nową odsłonę słynnej Mapy Warszawskiej Reprywatyzacji, przedstawiającą powiązania polityków, urzędników, prawników i osób prywatnych z biznesem reprywatyzacyjnym.

- Jesteśmy przerażeni skalą powiązań oraz głębokością i rozległością patologii reprywatyzacyjnych. Wszystkie elementy mapy zostały przez nas starannie sprawdzone i stanowią rzetelne źródło wiedzy na temat kulisów reprywatyzacji - mówili na zorganizowanej wówczas konferencji członkowie stowarzyszenia. Interaktywna mapa przedstawia osoby połączone wzajemnymi zależnościami i relacjami biznesowymi - w tym sędziów, urzędników, biznesmenów czy funkcjonariuszy publicznych. Na mapie figuruje 30 osób, w tym Jacek Kotas.

"Nie przekroczyli granicy wolności słowa”

Pierwsza wersja mapy powstała ponad dwa lata temu . I narobiła sporo zamieszania - jeden z głównych bohaterów mapy, biznesmen i "odzyskiwacz" kamienic, Maciej Marcinkowski, pozwał za nią warszawskich aktywistów. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście ogłosił jednak w maju tego roku, że reprezentanci stowarzyszenia są niewinni . Wcześniej, w marcu, Sąd Apelacyjny uniewinnił przedstawicieli MJN w powództwie cywilnym. Według sądu, przewodniczący i wiceprzewodniczący Miasto Jest Nasze "nie przekroczyli granicy wolności słowa”, a "z racji wykonywanej przez pozywającego biznesmena profesji", "pewne powiązania ze światem polityki są rzeczą oczywistą i niezaprzeczalną". Sąd stwierdził ponadto, że tworząc mapę, stowarzyszenie "działało w interesie publicznym".

d2qnvqh

Podobne zarzuty wytoczył Jacek Kotas tuż po opublikowaniu drugiej części mapy. - Publiczne groził, że za oskarżeniem z kodeksu karnego pójdzie jeszcze pozew cywilny zarówno przeciwko samemu stowarzyszeniu jak i Janowi Śpiewakowi. Suma pozwu bagatela 150 tysięcy złotych - podkreśla rzecznik MJN. I dodaje: - Jest to kolejna próba zastraszenia organizacji społecznej. Pan Jacek Kotas działa w opozycji do gwarantowanej przez konstytucję wolności słowa i chce zamknąć usta największemu ruchowi miejskiemu w Polsce, jakim jest Miasto Jest Nasze.

Na * Mapie Warszawskiej Reprywatyzacji 2.0 *MJN wskazuje na możliwe powiązania byłego polityka PiS-u i obecnego szefa fundacji NCSS z Rosją, służbami dyplomatycznymi afrykańskiej dyktatury z placówką w Moskwie, a nawet światem przestępczym. Po opublikowaniu mapy, Jacek Kotas złożył w sądzie pozew przeciwko stowarzyszeniu Miasto Jest Nasze

- Jesteśmy gotowi na sądową batalię z panem Jackiem Kotasem - informuje Karol Perkowski. I dodaje, że wszystkie powiązania na mapie "są udokumentowane publicznymi danymi z Krajowego Rejestru Sądowego, informacjami ze stron internetowych instytucji i danymi z ksiąg wieczystych".

d2qnvqh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qnvqh