Trwa ładowanie...

Jest decyzja. Wiadomo, jak będą wyglądały pomniki smoleńskie

O tym, że powstaną pomniki Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, Prawo i Sprawiedliwość mówiło od dawna. W końcu jednak zdecydowano o ich wyglądzie.

Jest decyzja. Wiadomo, jak będą wyglądały pomniki smoleńskieŹródło: screen ze strony pis.org.pl
d3fsqst
d3fsqst

Na stronie internetowej Prawa i Sprawiedliwości pojawił się komunikat Komitetu Społecznego Budowy Pomników, a wraz z nim zdjęcia ostatecznych projektów. 15 stycznia jednogłośnie podjął decyzję o ich realizacji.

Komitet zdecydował się na projekt pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, który przygotował Jerzy Kalina.

Projekt autorstwa Jerzego Kaliny Agencja Gazeta
Projekt autorstwa Jerzego Kaliny Źródło: Agencja Gazeta, fot: Dawid Żuchowicz

Wybrano też projekt Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego autorstwa Stanisława Szwechowicza i Jana Raniszewskiego.

d3fsqst

Wiadomo, że modyfikowali swój pierwotny pomysł już po konkursie, zgodnie z sugestiami Sądu Konkursowego. Co więcej, Komitet ma jeszcze propozycje niewielkich korekt do projektu, które zostaną uwzględnione już na etapie realizacji.

Przypomnijmy, że konkurs na projekt pomników zakończył się w październiku. Zmieniono jednak koncepcję projektu z Lechem Kaczyńskim. Usunięto ścianę, która początkowo stała za sylwetką prezydenta i pozostawiono samą sylwetkę na cokole.

Kiedy i gdzie?

Prezes PiS Jarosław Kaczyński kilkukrotnie zapowiadał, że 10 kwietnia 2018 roku na Krakowskim Przedmieściu zostaną odsłonięte dwa pomniki. - Nie ma na to szans - powiedział w rozmowie z WP rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz, autor projektu pomnika zmarłego prezydenta.

Wciąż nie są znane ostateczne lokalizacje pomników.

W skład Komitetu wchodzą między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Joachim Brudziński, wicepremier Piotr Gliński, wicepremier Jarosław Gowin, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz były szef MON Antoni Macierewicz.

d3fsqst
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fsqst