Trwa ładowanie...

Jest decyzja ws. odwołania Pawła Potoroczyna z funkcji szefa Instytutu Adama Mickiewicza

Sąd: "Rozwiązanie z powodem stosunku pracy nastąpiło w sposób niezgodny z przepisami prawa pracy"

Jest decyzja ws. odwołania Pawła Potoroczyna z funkcji szefa Instytutu Adama Mickiewicza
d44s4nl
d44s4nl

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście wydał wyrok ws. odwołania Pawła Potoroczyna z funkcji szefa Instytutu Adama Mickiewicza. Według sądu akt odwołania "jest wadliwy" a zwolnienie nastąpiło "w sposób niezgodny z przepisami prawa pracy". Instytut odwołał się od wyroku.

Potoroczyn z funkcji dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza został zwolniony we wrześniu 2016 r . Resort kultury swoją decyzję motywował "utratą zaufania kierownictwa ministerstwa do dyrektora IAM". Odwołanie Potoroczyna ministerstwo tłumaczyło też "trudnościami we współpracy pomiędzy MKiDN i innymi agendami rządowymi i pozarządowymi a dotychczasowym dyrektorem IAM, w obliczu nowych wyzwań i konieczności modyfikacji polityki promocji polskiej kultury za granicą".

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście w uzasadnieniu napisał, że "akt odwołania powoda nie tylko nie zawierał uzasadnienia, ale w ogóle nie wskazano w nim jakiejkolwiek przyczyny odwołania". W związku z tym, w opinii sądu, akt odwołania uniemożliwia kontrolę prawidłowości rozwiązania stosunku pracy, a co za tym idzie "należy uznać go za wadliwy" - napisano. Zdaniem Sądu "rozwiązanie z powodem stosunku pracy nastąpiło w sposób niezgodny z przepisami prawa pracy regulującymi sposób rozwiązania stosunku pracy z dyrektorem instytucji kultury".

d44s4nl

O decyzji sądu napisał w sobotę na swoim profilu facebookowym b. dyrektor instytutu. Potoroczyn powiedział, że nie chce komentować wyroku, ponieważ jest to wyrok sądu pierwszej instancji.

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, że pełnomocnik ministra nie otrzymał jeszcze wyroku Sądu wraz z uzasadnieniem. "Decyzja, co do dalszych działań w tej sprawie zostanie podjęta po jego otrzymaniu i analizie" - poinformowało MKiDN.

Rzeczniczka Instytutu Adama Mickiewicza Magdalena Mich poinformowała, że Instytut Adama Mickiewicza wniósł w ustawowym terminie apelację od wyroku sądu pierwszej instancji. "W tej chwili czekamy na wyznaczenie terminu posiedzenia Sądu Okręgowego w Warszawie" - czytamy w przekazanym komunikacie.

Paweł Potoroczyn ukończył Wydział Filozofii UW, studiował także na Wydziale Historii UW. Jest dyplomatą, menedżerem kultury, wydawcą, producentem filmowym i muzycznym. Pracował m.in. jako prezes zarządu Polskiej Agencji Informacyjnej, konsul do spraw kultury w Konsulacie Generalnym RP w Los Angeles, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Instytutu Polskiego w Londynie. Instytutem Adama Mickiewicza, którego celem jest popularyzowanie polskiej kultury za granicą, zarządzał od 2008 r.

d44s4nl

Za jego kadencji Instytut przeprowadził m.in. akcje "Polska! Year" (Rok Polski) w Wielkiej Brytanii, współtworzony przez MKiDN i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rok Polski w Izraelu oraz projekt "Azja", w ramach którego szereg akcji - w tym pokazów teatralnych polskich reżyserów: Jarzyny, Lupy i Warlikowskiego - odbywały się m.in. w Chinach, Republice Korei, Indiach, Singapurze Birmie i Japonii).

d44s4nl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44s4nl