Trwa ładowanie...
d1ximn0

Jest już pierwsza automatyczna toaleta. "Powiadomi o awarii oraz kończącym się papierze w dozowniku"

Nowe automatyczne toalety miejskie dostosowano również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tym samym podpowiedzi audio dla niewidomych przeczytali aktorzy Magdalena Cielecka i Andrzej Chyra.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jest już pierwsza automatyczna toaleta. "Powiadomi o awarii oraz kończącym się papierze w dozowniku"
d1ximn0

W sobotę, 8 kwietnia, rozpocznie się miesięczny test działania prototypu automatycznej toalety miejskiej. Pierwszy egzemplarz nowej ubikacji stanął u zbiegu ulic Myśliwieckiej i Kusocińskiego.

– Prace nad prototypem trwały niemal do samego końca. Dążyliśmy do tego, aby toaleta była maksymalnie funkcjonalna, dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, a zarazem zachowała swoją prostą i jednorodną formę. Mam nadzieję, że nam się to udało. Ocenę jednak wydadzą przyszli użytkownicy – uwagi rozważymy i jeśli będą możliwe do wprowadzenia zastosujemy je w kolejnych toaletach – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Wewnątrz owalnego pawilonu zastosowano nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jak podaje ratusz, "wszystko podporządkowano zachowaniu maksymalnej higieny i komfortu użytkowania". Stąd m.in. automatycznie otwierane i zamykane drzwi, samoistnie zmywana podłoga, każdorazowo myta i dezynfekowana muszla klozetowa, a także sensory, które samoczynnie uruchomią dozownik mydła, suszarkę, a także wodę w kranie umywalki. Dodatkowo we wnętrzu znalazł się szeroki i trwały przewijak dla niemowląt, a na zewnątrz kranik do mycia rąk.

d1ximn0

Automatyka toalet powiadomi również o awarii czy kończącym się papierze w dozowniku. Serwisanci będą mieli godzinę na uzupełnienie braków. Ponadto toalety będą minimum raz dziennie, rutynowo doglądane przez pracowników firmy serwisującej urządzenia.

Wygoda dla niepełnosprawnych

Nowe automatyczne toalety miejskie dostosowano również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wnętrze zaaranżowano tak, aby było ono w pełni dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Przygotowano również usprawnienia z myślą o osobach niewidomych. Na zewnętrznym panelu sterującym, a także w pobliżu głównych urządzeń wewnątrz znajdują się oznaczenia w alfabecie Braille’a. Dodatkowo istnieje możliwość uruchomienia instrukcji audio.

– Za przygotowanie instrukcji audio, szczególne podziękowania należą się Aleksandrze Wasilkowskiej, architektce i jednej z autorek rekomendacji dla naszych toalet. Dzięki jej zaangażowaniu, podpowiedzi dla niewidomych przeczytali aktorzy Magdalena Cielecka i Andrzej Chyra – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

d1ximn0

Cztery różne kolory, cztery różne lokalizacje

Nie zapomniano również o estetyce. ATM, czyli automatyczne toalety miejskie, zostały wykonane w oparciu o rekomendacje zespołu, któremu przewodzili architekci z Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, pod kierunkiem Aleksandry Wasilkowskiej. Pawilon o obłych kształtach, został obłożony szkliwionymi kaflami. - Takie rozwiązanie nawiązuje do warszawskich elewacji okresu modernizmu - przekonuje stołeczny ratusz.

W zależności od lokalizacji przewidziano gamę czterech kolorów. Elewacja będzie mogła zostać pokryta płytkami ceramicznymi o barwie jasnobeżowej, jasnobrązowej, jasnoszarej i antracytowej. Prototyp ustawiony w parku Agrykola jest jasnobrązowy. Na etapie mocno zaawansowanej produkcji są już kolejne cztery toalety. Zostaną one ustawione: nad Wisłą, na żoliborskim odcinku bulwaru, w pobliżu mostu Gdańskiego; w parku u zbiegu ulic Kruczkowskiego i Książęcej; na skwerze przy pomniku Bohaterów Getta, a także na ul. Czerniakowskiej, w rejonie skweru Mirosława Iringha.

Od soboty, 8 kwietnia, rozpoczną się miesięczne testy prototypu toalety. W tym czasie ATM będzie dostępny dla potrzebujących bezpłatnie. Swoje uwagi dotyczące sanitariatu można zgłaszać przez całą dobę za pomocą Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

d1ximn0

Źródło: UM Warszawa

Oprac. Karolina Pietrzak

Przeczytajcie również: Metro na Bródno już w 2022 roku. Ulica Kondratowicza zmieni się w aleję [WIZUALIZACJE]

d1ximn0

Podziel się opinią

Share
d1ximn0
d1ximn0