Trwa ładowanie...
d3lr9he

Jest śledztwo prokuratury ws. propagowania faszyzmu na Marszu Niepodległości

W Marszu Niepodległości wzięło udział 60 tys. osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jest śledztwo prokuratury ws. propagowania faszyzmu na Marszu Niepodległości
d3lr9he

Warszawska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie publicznego propagowania faszyzmu lub nawoływania do nienawiści podczas Marszu Niepodległości.

Informację o rozpoczęciu śledztwa jako pierwsze podało na swoim profilu na Twitterze RMF FM.

Jak informuje RMF FM, śledztwo ws. incydentów podczas Marszu Niepodległości wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście. Jest ono prowadzone na podstawie art. 256 par. 1 Kodeksu karnego, który stanowi, że "Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

d3lr9he

W Marszu Niepodległości, który 11 listopada przeszedł ulicami Warszawy, wzięło udział 60 tys. osób. Poza patriotycznymi sloganami pojawiły się na nim także transparenty z rasistowskimi i ksenofobicznymi hasłami. "Europa tylko biała", "Czysta krew", "Europa będzie biała albo bezludna" - to tylko niektóre z napisów, które widniały na banerach.

Sprawa była szeroko komentowana w światowych mediach. Przysłoniło to patriotyczną ideę marszu, która przyciągnęła tak wielu uczestników. Jesse Lehrich, były rzecznik Hillary Clinton ds. zagranicznych stwierdził, że w Warszawie maszerowało "60 tys. nazistów"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk odnosząc się na Twitterze do Marszu Niepodległości napisał, że była to "reputacyjna katastrofa". W sprawie marszu dochodzenie prowadzi warszawska policja. Złożenie doniesienia do prokuratury ws. rasistowskich okrzyków, propagowania faszyzmu, nawoływania do nienawiści na tle rasowym zapowiedziała Nowoczesna.

Źródło: rmf24.pl, WP

d3lr9he

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Kradną dziecięce wózki w stolicy. "Trzeba być zerem, żeby coś takiego zrobić"

d3lr9he

Podziel się opinią

Share
d3lr9he
d3lr9he