Trwa ładowanie...

Jest śledztwo w sprawie Świątyni Opatrzności Bożej!

"Przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w Ministerstwie Kultury"

Share
Jest śledztwo w sprawie Świątyni Opatrzności Bożej!
dcgw9ow

"Przed chwilą odebrałem zawiadomienie, że prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych w Ministerstwie Kultury na udzielenie dotacji w wysokości łącznie 44 milionów złotych w latach 2008 - 2014 podmiotowi nieuprawnionemu - Archidiecezji Warszawskiej, na muzeum przy Świątyni Opatrzności Bożej ". - poinformował na Facebooku Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny "Liberte".

Od dawna żadna sprawa tak nie zbulwersowała Naszych czytelników jak dotacja "kulturalna" dla Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie . Przypomnijmy: niedawno publikowaliśmy informację o tym, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach tzw. priorytetu. Najwięcej pieniędzy "na kulturę", bo aż 6 mln zł dostała archidiecezja warszawska. Na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Dlaczego? Bo powstaje przy niej muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Inne projekty kulturalne dostały od ministra Zdrojewskiego najwyżej po 600 tys. zł! Przy czym najmniej punktów (wśród beneficjentów dotacji) zdobył wniosek… Archidiecezji Warszawskiej. Drugi pod względem zdobytych punktów wnioskodawca na liście (ponad 89,90 punktów na sto możliwych) dostał... 0,00 zł.

dcgw9ow

"Dlaczego Ministerstwo Kultury przyznało Archidiecezji warszawskiej 6 mln zł dotacji na muzeum w Świątyni Opatrzności, skoro przepisy nie dopuszczają możliwości dofinansowywania zadań realizowanych przez kościelne osoby prawne?" - pytał na antenie Polsat News Leszek Jażdżewski, naczelny "Liberté!" i oświadczył, że składa zawiadomienie w prokuraturze Śródmieście Północ o podejrzeniu przekroczenia uprawnień przez urzędnika państwowego.

Jak się dowiedzieliśmy, prokuratura rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ wszczęła na jego na wniosek postępowanie. Śledczy chcą sprawdzić tę oraz inne, przekazane archidiecezji dotacje. A je tego niemało: 30 mln zł w 2008 roku; 4 mln zł w 2012; 4 mln zł w 2013 i 6 mln zł w 2014 roku.

Budowa Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się w 1999 roku i pochłonęła już ponad 130 mln zł.

dcgw9ow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcgw9ow