Trwa ładowanie...
d1drqev

Kim jest ta dziewczynka? Trwają poszukiwania. Są pierwsze tropy

Niezwykła historia sięgająca czasów II Wojny Światowej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kim jest ta dziewczynka? Trwają poszukiwania. Są pierwsze tropy
d1drqev

*Kim jest dziewczynka ze zdjęcia? Jej tożsamość próbują ustalić varsawianiści, historycy, dziennikarze oraz internauci. *

Fotografię dziewczynki, stojącej na dachu w za dużej koszuli i w za dużych butach, patrzącej na ruiny warszawskiego getta opublikował na swojej stronie dziennikarz Marek Kossakowski. W obszernym komentarzu napisał, że chciałby ją odnaleźć. Opublikował też dotychczasową historię poszukiwań - znalazł m.in. miejsce, gdzie zdjęcie (jak się później okazało, wykonane przez Reginalda Kenny'ego) zostało zrobione. I chyba sam nie spodziewał się takiego odzewu internautów - tysiące udostępnień, setki sugestii i tropów oraz spore zainteresowanie mediów.

W sprawę zaangażował się m.in warszawski fanpejdż Tu było, tu stało, zajmujący się historią Warszawy. W piątek administratorzy strony poinformowali, że mają już pierwsze rezultaty poszukiwań. - Jeden z tropów prowadzi do Australii. Będziemy to wszystko sprawdzać - zapewnili swoich stronach.

d1drqev

W międzyczasie Marek Kossakowski ustalił, że istnieje inne ujęcie tego zdjęcia, zrobione tym razem przez innego fotografa – Hansa Reinharda. Na drugiej fotografii widzimy tę samą dziewczynka, siedząca na kominie budynku przy Stawki 5/7. Sam dom to gmach z 1938 roku. Mieściła się tam m.in. szkoła. Po wojnie był to budynek mieszkalny, ale krótko - zamieniono je na studium nauczycielskie. Obecnie w budynku mieści się Wydział Psychologii UW.

Na wprost majaczy wieża kościoła Św. Augistyna na Nowolipkach, przed kościołem to zabudowania Gęsiówki a na lewo od tych zabudowań Koszary Artylerii Koronnej (Wołyńskie) - potem Woskowe WIęzienie Śledcze nr 1. Po prawej od nich, w głębi gmach sądów na Lesznie. - Tubyło, tu stało (identyfikacji dodkonano wraz z Krzysztofem Olszakiem).

Trudno ocenić, czy jest wcześniejsze, czy późniejsze niż pierwsze zdjęcie Reginalda Kenny. Potrzebowalibyśmy pomocy fachowca od analizy zdjęć. Widać, że jedyne ruchome elementy zdjęcia - samochody, zmieniły swoje położenie. Nie ma już wozu obecnego na poprzednim zdjęciu - Tu było, tu stało

Ustalono już m.in., dla jakich agencji pracowali obaj fotografowie i dokąd trafiały ich zdjęcia. Trwają też ustalenia, kto mieszkał wówczas w budynku przy stawki. W najbliższym czasie aktywiści ruszą z akcją plakatową na Muranowie. Chodzi o to, by dotrzeć do starszych osób, nie korzystających na co dzień z internetu. Społecznicy zwracają się również do innych - jeśli ktoś ma informacje, mogąc pomóc w ustaleniu tożsamości dziewczynki ze zdjęcia, może wysłać informację na adres: tubylotustalo@gmail.com lub poprzez stronę Tu było tam stało .

WawaLove.pl dołącza do tej akcji - jeśli możecie w jakkolwiek sposób pomóc - piszcie na adres redakcja@wawalove.pl lub wyślijcie informację przez nasz fapejdż .

d1drqev

Podziel się opinią

Share
d1drqev
d1drqev