Trwa ładowanie...

Klauzule społeczne. Warszawa zatrudniiła już 1,5 tys. osób na umowę o pracę

"Mają przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i zawodowemu"

Share
Klauzule społeczne. Warszawa zatrudniiła już 1,5 tys. osób na umowę o pracę
d3rkep9

232 umowy na 81 mln zł, prawie 1,5 tys. osób zatrudnionych na umowę o pracę - to bilans stosowania w stolicy przez pół roku klauzul społecznych w zamówieniach publicznych. Mają one również zachęcać do zatrudniania m.in. osób niepełnosprawnych czy bezrobotnych.

Od 1 października 2015 r. stołeczny ratusz, dzielnice oraz wybrane jednostki stosują klauzule społeczne, mają one zachęcać pracodawców - firmy, spółdzielnie socjalne, organizacje pozarządowe, aby zatrudniać przy realizacji zamówień publicznych m.in. osoby niepełnosprawne czy bezrobotne. Klauzule mają przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu i zawodowemu takich osób.

- Chodzi o to, żeby w przypadku zamówień publicznych osoby, które pracują na rzecz miasta czy naszych jednostek miały umowę o pracę, żeby w niektórych przypadkach były zatrudniane osoby bezrobotne bądź z niepełnosprawnościami. W niektórych przetargach zamówienie były adresowane tylko i wyłącznie do firm, które np. zatrudniają co najmniej 50 proc. osób z niepełnosprawnościami - wyjaśnił dyrektor stołecznego Biura Pomocy i Projektów Społecznych Tomasz Pactwa.

d3rkep9

ZGN Najwięcej

Stosowanie klauzul społecznych jest obowiązkowe dla jednostek miejskich, muszą je stosować urzędy dzielnic, jednostki pomocy społecznej oraz m.in.: Zarząd Dróg Miejskich czy Zarząd Cmentarzy Komunalnych. Każda jednostka może odmówić zastosowanie klauzuli przy podaniu uzasadnienia.

Stosowanie klauzul społecznych jest obowiązkowe przy przetargach na usługi gastronomiczne i cateringowe, opiekuńcze, związane z utrzymaniem czystości i sprzątaniem wnętrz, zimowym i letnim oczyszczaniem ulic i chodników, utrzymywaniem terenów zieleni oraz przy robotach budowlanych.

Spośród wszystkich 232 zawartych w oparciu o klauzule społeczne umów, aż 228 zawierało klauzulę zatrudnienia o pracę. - Około 1,5 tys. osób zostało zatrudnionych do realizacji zamówień w ramach klauzul na umowę o pracę - poinformował Pactwa. Najwięcej umów zawarł Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Praga-Północ - 116.

Stołeczny ratusz zaleca również stosowanie klauzul społecznych w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego w innych kategoriach niż obowiązkowe oraz w zamówieniach, których wartość nie przekracza 30 tys. euro.

d3rkep9

Źródło: PAP

Przeczytajcie też: Kolejne wybudzenie w Klinice Budzik!

d3rkep9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rkep9
d3rkep9